بسم الله الرّحمن الرّحیم

«يَأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُواْ إِنْ تُطِيعُواْ الَّذِينَ كَفَرُواْ يَرُدُّوكُمْ عَلَى‏ أَعْقابِكُمْ فَتَنْقَلِبُواْ خاسِرِينَ‏. بَلِ اللَّهُ مَوْلی كُمْ وَهُوَ خَيْرُ النّاصِرِينَ‏.»

ای مسلمانان، اگر از کافرها و بی دین ها فرمان ببرید، آن ها شما را به دوران غم بار گذشته، می برند و از دین اسلام، بر می گردانند. در نتیجه، سرمایۀ عمرتان را می بازید و از زیان کاران خواهید شد. به آن ها تکیه نکنید، بلکه خدا، همه کارۀ شما است و او بهترین یاری دهنده می باشد.

سورۀ آل عمران - آیات149 و150

نکاتی اجمالی در مورد آیه:

بعد از پایان جنگ احد، دشمنان اسلام، با یک سلسله تبلیغاتِ مسموم کننده، در لباس نصیحت و دلسوزى، تخم تفرقه، در میان مسلمانان مى پاشیدند، و با استفاده از وضع نا مساعد روانى عده اى از مسلمانان، تلاش مى کردند آن ها را نسبت به اسلام، بدبین نمایند. یهود و مسیحیان نیز در این مقطع زمانی، با منافقان همکارى داشتند و با دامن زدن، به شایعۀ بى اساس کشته شدنِ پیغمبر(صلى الله علیه وآله)، براى تضعیف روحیۀ مسلمانان، کوشش مى کردند. آیۀ نخست به مسلمانان اخطار مى کند و این نکته را متذکر می شود که اگر از بی دینان و کفار، اطاعت کنید، پس از پیمودن راه پر افتخارِ تکاملِ معنوى و مادى، در پرتو تعلیمات اسلام، به نقطۀ اول که نقطۀ کفر و فساد بود سقوط کرده و در این صورت، بزرگ ترین زیانکارى، دامنگیر شما خواهد شد. چه زیانى از این بالاتر که انسان، اسلام را با کفر، و سعادت را با شقاوت و حقیقت را با باطل، معاوضه کند.

پیام های آیه:

خطر ارتداد و انحراف در كمین مؤمنان است. «الّذین آمنوا...یردّوكم على اعقابكم»

در فراز و نشیب‏ها، مراقب تبلیغات و وسوسه‏هاى دشمن باشید، مبادا كم‏كم به آنان گرایش پیدا كنید. «ان تطیعوا الّذین كفروا»

كفر پس از ایمان، ارتجاع وسقوط است. «على اعقابكم... خاسرین»

خسارت واقعى، به هدر دادن سرمایه‏هاى ایمانى، فكرى و روحى است، از دست دادن بهشت و گرفتن دوزخ است. «فتنقلبوا خاسرین»

شكست در میدان جنگ خسارت نیست، شكست اعتقادى و ارتداد، خسارتى بس بزرگ است. «فتنقلبوا خاسرین»

ولىّ گرفتن خداوند و سرپرست قرار دادن او، سبب پیروزى شماست. «مولیكم و هو خیر الناصرین»

خدا یاورى است که هرگز مغلوب نمى گردد و هیچ قدرتى با قدرت او، برابرى ندارد در حالى که یاوران دیگر، ممکن است گرفتار شکست و نابودى شوند.

 

 

سد بانه

استان کردستان

زمان اجرای برنامه: شهریور1396

سد بانه با ارتفاع 1500متر از سطح دریا، در 10کیلومتری شرق بانه و در مجاورت جاده بانه - سقز، قرار گرفته است. این سد، در یک منطقۀ جنگلی و کوهستانی احداث شده است و طبیعت و مناظر دل انگیز و نابی را برای مسافران، به ارمغان می آورد. من در سفر خود به بانه، ابتدا توقفی در حاشیۀ این سد داشتم و پس از عکاسی  از سد و روستای بنه خوی، راهی بانه شدم.

سد بانه


موقعیت سد بانه بر روی نقشه

سد بانهسد بانهسد بانهسد بانهسدهای بانهسدهای بانهسدهای کردستانسدهای کردستانسدهای استان کردستانسدهای استان کردستانسدهای استان کردستانسدهای استان کردستانسدهای ایرانسدهای ایرانطبیعت بانهطبیعت بانهطبیعت بانهطبیعت کردستانطبیعت استان کردستانطبیعت استان کردستانطبیعت استان کردستانطبیعت ایرانجاذبه های طبیعی بانهجاذبه های طبیعی بانهجاذبه های طبیعی بانهجاذبه های طبیعی کردستانجاذبه های طبیعی کردستانجاذبه های طبیعی استان کردستانجاذبه های طبیعی استان کردستانجاذبه های طبیعی استان کردستاناماکن توریستی بانهاماکن توریستی بانهاماکن توریستی بانه

و اما در پایان...

یک جرعه معرفت

امیر مؤمنان علی(علیه السّلام) در سخنی گهربار فرمودند:

«تمام خیر، در سه چیز، گردهم می آید: نگاه؛ سکوت؛ سخن. پس هر نگاهی که عبرت آموز نباشد، خطا است؛ و هر سکوتی که تفکر و اندیشه در آن نباشد، غفلت است؛ و هر سخنی که یادآور خدا نباشد، بیهوده و لغو می باشد. خوشا بر کسی که نگاهش، عبرت آموز؛ سکوتش، همراهِ با تفکر؛ و سخن و کلامش، یادآور خدا باشد و بر گناهش، بگرید و مردم از شرّش، در امان باشند.»

فرازی از دعای جوشَن کبیر که در آن، خداوند را معرّفی و توصیف می نماید: (کتاب مفاتیحُ الجِنان)

«یا خَیرَ مونِسٍ وَ أنیس»:  ای خدایی که بهترین مونس و انیس هستی.

«یا خَیرَ صاحِبٍ وَ جَلیس»:  ای خدایی که بهترین رفیق و همنشین هستی.

فرازی از کتاب صَحیفۀ سجّادیّه که مناجات امام سجّاد(علیه السّلام) با خداوند می باشد:

«ألّلهُمَّ إنّی أخلَصتُ بِإنقِطاعی إلَیک. وَ أقبَلتُ بِکُلّی عَلَیک. وَ صَرَفتُ وَجهی عَمَّن یَحتاجُ إلَی رِفدِکَ. وَ قَلَبتُ مَسألَتی عَمَّن لَم یَستَغنِ عَن فَضلِکَ. وَ رَأیتُ أنَّ طَلَبَ المُحتاجِ إلَی المُحتاجِ سَفَهٌ مِن رَأیِهِ وَ ضَلَّةٌ مِن عَقلِهِ. فَکَم قَد رَأیتُ یا إلَهی مِن اُناسٍ طَلَبوا العِزَّ بِغَیرِکَ فَذَلّوا وَ راموا الثَّروَةَ مِن سِواکَ فَافتَقَروا، وَ حاوَلوا الإرتِفاعَ فَاتَّضَعوا.»   دعای28 - شماره های1تا6

خدایا؛ من دل از غیر تو بَر کندم و به تو پیوستم. و با تمام وجودم، به تو روی آورده ام. از کسانی که نیازمند عطای تو اند، روی بر تافتم. و دست نیاز، از آن که محتاج فضل تو است، فرا کشیدم. و دانستم حاجت خواستنِ منِ محتاج، از محتاج و نیازمندی دیگر، از سفاهتِ رأی و بی عقلی است. ای خدای من؛ چه بسیار دیدم، مردمی که عزت از غیر تو خواستند و ذلیل شدند و مال، از غیر تو طلب کردند و تنگدست شدند، و شأن و مقام رفیع، از غیر تو جویا شدند و پست و خوار گردیدند.

«به امید ظهور یگانه مُنجی عالَم»

به تنم بال و پر نمانده بیا     نفسم را اثر نمانده بیا

روزهایم بدون خورشید است     در شبم یک قمر نمانده بیا

بس که داغ تو را به خود دارم     چیزی از این جگر نمانده بیا

آتش انتظار، خاموش است     شوق وصلی دگر نمانده بیا

بس خرابی به بار آوردم     که پلی پشت سر نمانده بیا

از شب و روزهای عمر من     دو سه شب بیشتر نمانده بیا

یعنی هر روز هم بدون تو رفت     چیزی از این دیار نمانده بیا

 

 

لطفاً برای مشاهدۀ سایر سفرنامه های من در استان کردستان، اینجا را کلیک نمایید.

لطفاً برای مشاهدۀ سایر سفرنامه های من در ایران، اینجا را کلیک نمایید.

برای مشاهدۀ صفحه درباره من، اینجا را کلیک نمایید.