بسم الله الرّحمن الرّحیم

«یأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُواْ اتَّقُواْ اللَّهَ وَابْتَغُواْ إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ وَ جاهَدُواْ فِى سَبِيلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ»‏

مسلمانان، در حضور خدا مراقب رفتارتان باشید و دنبال راه های نزدیک شدن به خدا باشید و در راه او، مبارزۀ همه جانبه کنید تا خوشبخت شوید.

سورۀ مائده - آیه35

نکاتی اجمالی در مورد آیه:

روى سخن در این آیه، به افراد با ایمان است و براى رستگار شدن، به آن ها سه دستور داده شده است:

الف) تقوا و پرهیزگارى پیشه کنید. ب) وسیله اى براى تقرّب به خدا انتخاب نمایید. ج) در راه خدا جهاد کنید.

موضوع مهمى که در این آیه باید مورد توجه قرار گیرد، دستورى است که درباره انتخاب "وسیله"، به افراد با ایمان داده شده است.

واژۀ "وسیله" در این آیه، معنای بسیار وسیعى دارد و هر کار و هر چیزى را که باعث نزدیک شدن، به پیشگاه مقدس پروردگار مى شود را شامل مى گردد. مهم ترین وسایل تقرب، ایمان به خدا و پیامبر اکرم(ص) و جهاد و عباداتی هم چون نماز، زکات، روزه، زیارت خانه خدا و هم چنین صله رحم و انفاق در راه خدا و هم چنین هر کار نیک و خیری مى باشد.

همان طور که امیر المؤمنین(ع) ده مورد، از مصادیق "وسیله و توسل" را، در نهج البلاغه، بیان فرموده است:

«بهترین چیزى که به وسیله آن، مى توان به خدا نزدیک شد، ایمان به خدا، پیامبر او و جهاد در راه خدا است، که قلۀ کوهسار اسلام می باشد، و هم چنین کلمه "لا إِلهَ إِلاَّ اللّه" که همان فطرت توحید است، و بر پا داشتن نماز که آئین اسلام است، و زکات که واجب است، و روزه ماه رمضان که سپرى است در برابر گناه و کیفرهاى الهى، و حج و عمره که فقر و پریشانى را دور مى کند و گناهان را پاک می کند، و صله رحم که ثروت را زیاد و عمر را طولانى مى کند، و انفاق پنهانى که گناهان را جبران مى نماید و انفاق آشکار که مرگ هاى ناگوار و بد را دور مى سازد و کارهاى نیک که انسان را از سقوط، نجات مى دهد.»

یکی از مصادیق بارز "وسیله"، توسل نمودن به ذوات مقدسه است. از آیات، روایات و سیره مسلمان‌ها به خوبی استفاده می‌ شود که توسل جستن به پیامبر گرامی اسلام(ص) و امامان معصوم(ع)، جایز است و تفاوتی بین حیات و ممات آن بزرگان وجود ندارد. سیره صحابه نشان می ‌دهد که آن ها هم در زمان رسول خدا(ص)، به او توسل می‌ جستند و هم بعد از رحلت آن حضرت به قبر او پناه می ‌بردند. آیاتی که مخالفان توسل به عنوان دلیل آورده اند، همه دربارۀ مشرکان و عبادت آن ها است و هیچ ربطی به مسئله توسل ندارد. توسل جستن به پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع) هرگز به این معنا نیست که آن ها نیز در کنار خداوند، ربوبیت و تدبیر امور و اجابت حوائج مردم را مستقلاً به عهده داشته باشند، بلکه توسل، تنها به معنای واسطه قرار دادن انسان های والاتری است که در پیشگاه خداوند، مقام و منزلت بالاتری دارند.

 

 

نخلستان رویدر

شهرستان خمیر - استان هرمزگان

زمان اجرای برنامه: فروردین1396

شهر رویدر، یکی از مکان های توریستی و گردشگری استان هرمزگان می باشد که در شمالی ترین قسمتِ شهرستان خمیر، در منطقه ای کوهستانی، واقع شده است. از شاخص ترین مناطق دیدنی و تماشایی این شهر، می توان به نخلستان های عظیم و تودرتویی اشاره کرد که جلوه های بسیار زیبایی را پدید آورده اند.

من در سفر خودم به شهر رویدر، داخل یکی از این نخلستان ها شدم، و از تماشای مناظر زیبای آن، لذت بردم.

دیدنی های رویدر


موقعیت شهر رویدر بر روی نقشه

دیدنی های رویدردیدنی های رویدرتصاویر رویدر


دورنمای شهر زیبای رویدر

تصاویر رویدرتصاویر رویدرگردشگری رویدرگردشگری رویدرگردشگری رویدرجاذبه های گردشگری رویدرجاذبه های گردشگری رویدرجاذبه های گردشگری رویدرجاذبه های گردشگری رویدراماکن توریستی رویدراماکن توریستی رویدراماکن توریستی رویدرشهر زیبای رویدرشهر زیبای رویدرشهر زیبای رویدرشهر زیبای رویدردیدنی های شهرستان خمیردیدنی های شهرستان خمیردیدنی های شهرستان خمیردیدنی های بندر خمیر


نمایی از کوچه باغ های زیبای رویدر

دیدنی های بندر خمیردیدنی های بندرخمیردیدنی های بندرخمیرنخلستان های ایراننخلستان های ایراننخلستان های ایراننخلستان های جنوب کشورنخلستان های استان هرمزگاننخلستان های استان هرمزگاننخلستان های استان هرمزگاننخلستان های هرمزگاننخلستان های هرمزگاننخلستان های بندر خمیرنخلستان های بندر خمیرنخلستان های بندرخمیرنخلستان های بندرخمیرنخلستان های شهرستان خمیرنخلستان های شهرستان خمیرنخلستان های شهرستان خمیرنخلستان رویدرنخلستان رویدرنخلستان رویدرنخلستان رویدرنخلستان رویدرنخلستان رویدرنخلستان رویدرنخلستان رویدرجاذبه های گردشگری بندر خمیرجاذبه های گردشگری بندر خمیرجاذبه های گردشگری بندرخمیرجاذبه های گردشگری بندرخمیرجاذبه های گردشگری شهرستان خمیرجاذبه های گردشگری شهرستان خمیرجاذبه های گردشگری شهرستان خمیرمکان های گردشگری شهرستان خمیراماکن گردشگری شهرستان خمیراماکن گردشگری شهرستان خمیرمناطق گردشگری شهرستان خمیرمناطق گردشگری شهرستان خمیرمناطق گردشگری شهرستان خمیرمناطق گردشگری بندر خمیرمناطق گردشگری بندرخمیرمناطق گردشگری ایراناماکن توریستی ایراناماکن توریستی شهرستان خمیراماکن توریستی شهرستان خمیراماکن توریستی شهرستان خمیراماکن توریستی بندر خمیراماکن توریستی بندرخمیراماکن توریستی بندرخمیراماکن توریستی بندر خمیرجاهای دیدنی بندر خمیرجاهای دیدنی بندرخمیرجاهای دیدنی شهرستان خمیرجاهای دیدنی شهرستان خمیر

و اما در پایان...

یک جرعه معرفت...

امام علی(علیه السلام) فرمودند:

«کسی که در دنیا، زهد و پارسایی ورزد، تحمل مصیبت ها بر او آسان خواهد شد.»

فرازی از دعاهای تعقیبات نماز: (کتاب مفاتیحُ الجِنان)

«سُبحانَ مَن لا يَعتَدِى عَلىٰ أَهلِ مَملَكَتِهِ، ...سُبحانَ الرَّؤُوُفِ الرَّحِيمِ. أللّٰهُمَّ اجعَل لِى فِى قَلبِى نُوراً وَ بَصَرَاً وَ فَهماً وَ عِلماً، إِنَّکَ عَلىٰ كُلِّ شَیئٍ قَدِيرٌ»

خداوند سبحان، پادشاهی است که بر زیردستان خود، ظلم و ستم روا نمی دارد و رؤوف و رحیم می باشد. خدایا، قرار ده در دلم، نور و بینایی و فهم و دانش، که تو بر انجام هر کاری، توانا هستی.

فرازی از کتاب صَحیفۀ سجّادیّه که مناجات امام سجاد(علیه السّلام) با خداوند می باشد:

«...وَ لا تَشغَلنا عَنکَ بِغَيرِکَ، وَ لا تَقطَع عَن كَافَّتِنا مادَّةَ بِرِّکَ، فَإِنَّ الغَنِيَّ مَن أَغنَيتَ، وَ إِنَّ السّالِمَ مَن وَقَيتَ.»   دعای36 - شمارۀ4

خداوندا؛ ما را به غیر خودت، مشغول مساز، و سرچشمۀ احسان خویش را، از ما قطع مکن؛ چرا که توانگر و ثروتمند، کسی است که تو روزی اش را عطا کنی و تندرست و سالم، کسی است که تو او را از بلاها، محفوظ بداری.

«به امید ظهور یگانه مُنجی عالَم»

به تنم بال و پر نمانده بیا     نفسم را اثر نمانده بیا

روزهایم بدون خورشید است     در شبم یک قمر نمانده بیا

بس که داغِ تو را به خود دارد     چیزی از این جگر نمانده بیا

آتشِ انتظار، خاموش است     شوقِ وصلی دگر نمانده بیا

بس خرابی به بار آوردم     که پلی پشتِ سر، نمانده بیا

از شب و روزهای این ماه هم     دو سه تا بیش تر نمانده بیا

یعنی امروز هم بدون تو رفت     چیزی از این سحر نمانده بیا

 

لطفاً برای مشاهدۀ سایر سفرنامه های من در استان هرمزگان، اینجا را کلیک نمایید.

لطفاً برای مشاهدۀ سایر سفرنامه های من در ایران، اینجا را کلیک نمایید.

برای مشاهدۀ صفحه درباره من، اینجا را کلیک نمایید.