بسم الله الرّحمن الرّحیم

«...مَنْ أَمَرَ بِصَدَقَةٍ أَوْ مَعْرُوفٍ أَوْ إِصْلاحٍ بَيْنَ النَّاسِ وَمَنْ يَفْعَلْ ذَلِكَ ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللَّهِ فَسَوفَ نُؤْتِيهِ أَجْرَاً عَظِيماً.»

اگر کسی مردم را به صدقه دادن یا کارهای پسندیده و یا اصلاح امور مردم، دعوت کند، کار خیری انجام داده است. بله، هر که برای به دست آوردنِ رضایت خداوند، چنین کاری کند، پاداشی بی اندازه به او خواهیم داد.

سورۀ نساء - آیۀ114

نکاتی اجمالی در مورد آیه:

امام صادق علیه السلام فرمود: «مراد از معروف در این آیه، قرض‏ الحسنة دادن است.» در جای دیگری امام صادق علیه السلام می فرماید: «ایجاد خوش ‏بینى و اصلاح ذات‏ البین حتى با دروغ، عملى پسندیده است.»

پیام های آیه:

گاهى آشتى دادن میان مردم، ایجاب مى‏ كند كه با هر یک از طرفین، مخفیانه گفتگو كنیم. «اصلاح بین الناس»

ارزش كارها به اخلاص است. «ابتغاء مرضات الله»

خدمت به جامعه و دعوت به نیكوكارى و همزیستىِ مسالمت‏ آمیز، سبب دریافت اجر عظیم می شود. «نؤتیه اجراً عظیما»

 

 

قلعه پرتغالی ها

بندر کنگ - شهرستان بندر لنگه - استان هرمزگان

زمان اجرای برنامه: فروردین1396

در گذشته، بیش از امروز، جهان تحت تأثیر مستعمران بوده است. کشورهای استعمار کننده، در هر جایی که می توانستند، قشون می فرستادند و از مواهب طبیعی آن جا، استفاده می کردند. هر کشوری که ثروت نهفتۀ بیشتری داشت، بیش تر مورد تعرض استعمار گران قرار می گرفت. سرزمین ایران نیز به دلیل این که در یک منطقۀ راهبردی و حساس قرار دارد، هرازچندگاهی، طعم تلخ اشغال گری را می چشید. در 500سال پیش و در روزگاری که پرتغالی ها، اول قدرت دنیا بودند، بارها و بارها وارد خاک ایران شدند. رد پای آن ها را می توان، با قلعه هایی که در سواحل جنوبی کشور ساخته اند، مشاهده کرد. جزیره هرمز، جزیره قشم، بندر چابهار و بندر کنگ، مکان هایی هستند که در گذشته های دور، محل جولان دادن پرتغالی ها بوده است. جالب است بدانید که با قدرت گرفتن شاه عباس دوم، بیش تر این قلعه ها، فتح گردید.

یکی از سازه های پرتغالی ها در بندر کنگ، قلعه پرتغالی ها می باشد که قدمتش، به زمان صفویه برمی گردد. این قلعه که در زمان خودش، یک تجارتخانه بزرگ بوده، بیان گر راهبردی بودن شهر با قدمت بندر کنگ است.

جاذبه های تاریخی بندرکنگ


موقعیت بندر کنگ، بر روی نقشه

جاذبه های تاریخی بندرکنگجاذبه های تاریخی بندر کنگجاذبه های تاریخی بندر کنگقلعه پرتغالی هاقلعه پرتغالی هاقلعه پرتغالی هاقلعه پرتغالی ها بندرکنگقلعه پرتغالی ها بندرکنگقلعه پرتغالی ها بندرکنگقلعه پرتغالی ها بندر کنگقلعه پرتغالی ها بندر کنگقلعه پرتغالی ها بندر کنگقلعه پرتغالی های بندر کنگقلعه پرتغالی های بندرکنگآثار تاریخی سواحل خلیج فارسآثار تاریخی سواحل خلیج فارسآثار باستانی سواحل خلیج فارسگردشگری سواحل خلیج فارسگردشگری سواحل خلیج فارسدیدنی های سواحل خلیج فارسدیدنی های سواحل خلیج فارسدیدنی های سواحل خلیج فارس


لذت فوتبال ساحلی در حاشیه قلعه پرتغالی ها

فوتبال ساحلی در استان هرمزگان


جرعه ای از دریا...

امام صادق(علیه السلام) فرمودند:

«خیلی بد است برای مؤمن که از سه خصلت، محروم گردد. مردم عرض کردند: آن سه خصلت چیست؟ امام(ع) فرمودند: خصلت اول: با آن چه دارد، در راه خدا، به دیگران کمک کردن. خصلت دوم: نسبت به مردم، انصاف ورزیدن. خصلت سوم: بسیار به یاد خدا بودن. به راستی به شما نمی گویم که ذکر " سبحان الله و الحمد لله و لا إله الله و الله اکبر" گویید، بلکه منظورم این است که هرگاه، به حلالی یا حرامی رسیدید، به یاد خدا باشید.»

فرازی از "دعای کمیل" که مناجات أمیر المؤمنین(علیه اسّلام) با خدا می باشد: (کتاب مفاتیحُ الجِنان)

«ألّلهُمَّ مَولایَ کَم مِن قَبیحٍ سَتَرتَهُ، وَ کَم مِن فادِحٍ مِنَ البَلاءِ أقَلتَهُ، وَ کَم مِن عِثارٍ وَقَیتَهُ، وَ کَم مِن مَکروهٍ دَفَعتَهُ، وَ کَم مِن ثَناءٍ جَمیلٍ لَستُ أهلاً لَهُ نَشَرتَهُ»

ای خدای نازنینم، ای مولای من، چه بسیار زشتی های مرا که پوشاندی، و چه بسیار بلاهای سنگینی که از من دور کردی، و چه بسیار لغزش هایی که مرا به هلاکت می افکند، اما تو از من محافظت نمودی، و چه بسیار بدی هایی که از من دور کردی.

فرازی از کتاب صَحیفۀ سجّادیّه که مناجات امام سجّاد(علیه السّلام) با خداوند می باشد:

«لا شَفیعٌ یَشفَعُ لی إلَیکَ، وَ لا خَفیرٌ یُؤمِنُنی عَلَیکَ، وَ لا حِصرٌ یَحجُبُنی عَنکَ، وَ لا مَلاذٌ ألجَأُ إلَیهِ مِنکَ. فَهذا مَقامُ العائِذِ بِکَ، وَ مَحَلُّ المُعتَرِفِ لَکَ، فَلا یَضیقَنَّ عَنّی فَضلُکَ، وَ لا یَقصُرَنَّ دونی عَفوُکَ، وَ لا أکُن أخیَبَ عِبادِکَ التّائِبینَ، وَ لا أقنَطَ وُفودِکَ الآمِلینَ وَ اغفِرلی، إنَّکَ خَیرُ الغافِرینَ.»

خدایا؛ کسی نیست مرا شفاعت کند، و دوست و آشنایی ندارم که مرا پناه دهد، و حصاری نیست تا سنگر و قلعۀ من گردد و به داخل آن گریزم. اینک در برابرِ تو ایستاده ام و به قصور خود، اعتراف دارم و به درگاهت پناه آورده ام، پس از تو خواهانم که فضلت را بر من اندک نگردانی، و عفو و بخششت را از من دریغ ننمایی، و مرا ناامید ترین بندۀ توبه کننده و بی بهره ترین بنده ای که با امیدی به درگاهت، روی آورده است، قرار ندهی. مرا بیامرز که تو بهترین آمرزندگانی.

«به امید ظهور یگانه مُنجی عالَم»

دیده در حسرتِ دیدارِ شما مانده هنوز     به تمنای نگاهت، دلِ ما مانده هنوز

فقرا پیشِ کریمان که مُعطل نشوند     مُنتظِر، بر سرِ راهِ تو گدا مانده هنوز

در نبودت ز دلم صدق و صفا کم کم رفت     مِهرت امّا به دلم شکر خدا مانده هنوز

می شود دیدنِ روی تو نصیبم یا نه     دلِ من بینِ همین خوف و رجا مانده هنوز

 

لطفاً برای مشاهدۀ سایر سفرنامه های من در استان هرمزگان، اینجا را کلیک نمایید.

لطفاً برای مشاهدۀ سایر سفرنامه های من در ایران، اینجا را کلیک نمایید.

برای مشاهدۀ صفحه درباره من، اینجا را کلیک نمایید.