بسم الله الرّحمن الرّحیم

«لَعَنَهُ اللَّهُ وَقَالَ لأَتَّخِذَنَّ مِنْ عِبَادِکَ نَصِيباً مَفْرُوضاً. وَلَأُضِلَّنَّهُمْ وَلَأُمَنِّيَنَّهُمْ وَلَأَمُرَنَّهُمْ فَلَيُبَتِّكُنَّ ءَاذَانَ الأَنْعامِ وَ لأَمُرَنَّهُمْ فَلَيُغَيِّرُنَّ خَلْقَ اللَّهِ وَمَنْ يَتَّخِذِ الْشَّيْطانَ وَلِيّاً مِنْ دُونِ اللَّهِ فَقَدْ خَسِرَ خُسْرَاناً مُبِيناً. يَعِدُهُمْ وَيُمَنِّيهِمْ وَمَا يَعِدُهُمُ الشَّيطانُ إِلَّا غُرُوراً. أُوْلَئِکَ مَأْوَيهُمْ جَهَنَّمُ وَلَا يَجِدُونَ عَنْهَا مَحِيصاً.»

خداوند شیطان را لعنت کرد. او با گستاخی به خدا گفت: «از میان بندگانت، افراد معینی را حتماً به فرمان خودم در می آورم و گمراهشان می کنم و با آرزوهای دور و دراز، سرگرمشان می سازم.» بله، آن هایی که در زیر چتر دوستیِ شیطان بروند نه خدا، به ورشکستگی جبران ناپذیری افتاده اند، زیرا شیطان، وعده های پوچ به آن ها می دهد و در دام آرزوهای دور و دراز، گرفتارشان می کند، در حالی که همۀ وعده هایش، گول زننده است. آن ها جایگاهشان، جهنم است و هیچ راه فراری پیدا نخواهند کرد.

سورۀ نساء- آیات118 تا121

نکاتی اجمالی در مورد آیه:

در این آیه، اشاره به صفات شیطان، اهداف او و عداوت خاصى که با فرزندان آدم دارد، شده است و قسمت هاى مختلفى از برنامه هاى او را شرح مى دهد.

خداوند او را از رحمت خویش دور ساخته است. در حقیقت، ریشه تمام بدبختى ها و ویرانگرى هاى او، همین دورى از رحمت خدا است که بر اثر کبر و نخوت، دامنش را گرفت. بدیهى است چنین موجودى که بر اثر دورى از خدا، فاقد هر گونه خیر و خوبى است؛ لذا نمى تواند اثر مفیدى در زندگى دیگران داشته باشد. نه تنها مفید نخواهد بود، بلکه زیان بخش نیز خواهد بود.

همچنین در این آیه، اشاره به سوگند شیطان شده است که نسبت به آدمیزاد، چند اقدام انجام خواهد داد:

نخست این که از بندگان خدا، نصیب معینى خواهد گرفت. او مى داند که قدرت بر گمراه ساختن همۀ بندگان خدا را ندارد، و تنها افراد هوس باز و ضعیف الایمان و ضعیف الاراده هستند که در برابر او، تسلیم مى شوند. کار دیگرى که انجام مى دهد، این است که آن ها را گمراه مى کند. سومین تلاشى که می کند، این است که با آرزوهاى دور و دراز و رنگارنگ، آن ها را سرگرم مى سازد. چهارمین عملی که انجام می دهد، این است که آن ها را به اعمال خرافى دعوت مى کند. پنجمین برنامه شیطان، این است که آن ها را وادار مى سازد که آفرینش پاک خدائى را تغییر دهند. این ضرر غیر قابل جبرانى است که شیطان، سعادت انسان مورد هدف قرار می دهد، زیرا حقایق و واقعیات را با یک سلسله اوهام و وسوسه ها، معکوس مى کند و به دنبال آن، در نظرِ بندگان خدا، سعادت به شقاوت تبدیل مى گردد.

پیام های آیه:

شیطان، آرزو های پوچ و بیجا را به آدمیزاد، القا می کند. «لاُمنینهم»

تأكیدهاى بسیارِ شیطان، بر گمراه ساختن مردم، كه در این دو آیه آمده، هشدارى بر صاحبان ایمان است. «لامنینهم... لاتخذن»

ریشه‏ همۀ شقاوت هاى شیطان، ملعون شدن و از رحمت خدا دور شدنِ اوست. «لعنه الله»

شیطان، دشمن دیرین انسان است، به هوش باشیم که در دام او نیفتیم. «لاتّخذن»

شیطان براى گمراهى انسان، از هیچ تلاشی دریغ نمی کند.

شیطان، همه را نمى‏ تواند گمراه كند. «لاتخذن من عبادک»

شیطان، خالقیت خدا را قبول دارد. «عبادک»

خطر وسوسه‏ ها، جدى و دائمى است. دشمن خود را بشناسیم. «لاضلنّهم و لامنینّهم و لامرنّهم»

انسان فطرتاً در مسیر حقّ است، اما این شیطان است که انسان را منحرف می کند. «لاضلنهم»

شیطان مردم را به حرام كردنِ حلال هاى الهى دعوت مى‏ كند. «فلیبتّكنّ اذان الانعام»

آرزوها، زمینۀ اطاعت‏ پذیرى از شیطان است. «لامنینهم و لامرنهم»

خرافات، از القائات شیطانى است. «فلیبتّكنّ اذان الانعام»

اسلام، اجازۀ بى‏ مصرف ماندن یک حیوان را نمى‏ دهد تا چه رسد به بى ‏مصرف ماندن انسان ها. «فلیبتّكنّ اذان الانعام»

تغییر مخلوقات، نظیر زن را به مرد و مرد را به زن تبدیل كردن، كار حرام و شیطانى است. «فلیُغیّرنّ خلق اللَّه»

اطاعت از شیطان، در حقیقت، پذیرش ولایت اوست. «یتّخذ الشیطان ولیّاً»

تنها خداوند شایستۀ ولایت بر انسان است. «و من یتخذ الشیطان ولیاً من دون الله فقد خسر خسراناً مبیناً»

 

 

صعود قله دماوند از جبهه شمال شرقی

آمل - استان مازندران

زمان اجرای برنامه: مرداد1398

قله دماوند، برای کوهنوردان ایران، حقیقتاً یک نعمت بزرگ و یک موهبت الهی محسوب می شود. دماوند، یک کوه مخروطی زیبا است که تماشای آن، لذت بخش و صعود آن لذت بخش تر است. این قله، از سالیان دور تا کنون، همواره سیل کوهنوردان را به سمت خود، جلب کرده و البته آن ها را به چالش و تکاپو می کشاند. این قله، به خاطر ارتفاع بلند و بادخیز بودن آن، هیچ گاه، صعود بدون دغدغه ای را، برای کوهنوردان، رقم نزده است.

مسیرهای اصلی صعود دماوند، چهار جبهۀ جنوبی، غربی، شمالی و شمال شرقی می باشند. یکی از زیبا ترین و بکر ترین و البته یکی از دشوار ترین مسیرهای قله دماوند، مسیر جبهه شمال شرقی است. مسیری که مبدأش، از حوالی روستای ناندل، آغاز می شود و مناظر فوق العاده زیبا، جذاب و چشم نوازی را برای کوهنوردان، به ارمغان می آورد. از شاخصه های مسیر جبهه شمال شرقی، می توان به دشت سبزه لش، تماشای بزهای کوهی، پناهگاه و کمپ زیبای تخت فریدون، یخچال و دره یخار، یخچال عروسک ها و بام برفی اشاره کرد. هر کدام از این شاخصه ها، دنیایی از زیبایی و دنیایی از عظمت هستند. نظارۀ منطقۀ سرسبز دشت سبزه لش در ارتفاع4090متری و چشم انداز جذاب و البته مخوف دره و یخچال یخار، هرگز قابل توصیف نمی باشند. بر خلاف جبهه جنوبی که بر اثر حضور بی رَویۀ کوهنوردان حرفه ای و غیر حرفه ای، باعث شده است که از یک حالت ورزشی، تبدیل به یک تفریحگاه و تفرجگاه شود و در نتیجه، امان کوهنورد را بریده و موجب سلب آرامش گردد و آن نشاط و شادابی که فضای کوهستان، باید برای کوهنورد، به ارمغان بیاورد را فاقد است؛ اما پیمایش و صعود جبهه شمال شرقی، به رغم استقبال کوهنوردان از این مسیر، اما همچنان بسیار مفرح و دل نشین و آرامش بخش می باشد و حس خوشِ بودن، در فضای کوهستان و لذت کوهنوردی را می توان در آن جا جستجو و تجربه کرد.

امسال با چند نفر از دوستان، تصمیم گرفتیم که صعودی به قله دماوند داشته باشیم. من پیشنهاد دادم که از مسیر جبهه شمال شرقی صعود کنیم، در حالی که تا به حال، از این جبهه صعود نکرده بودیم. به هر حال پس از جمع آوردی اطلاعات از مسیر صعود، در اوایل مرداد، برنامه ریزی برای صعود کردیم.

ما با اتوبوس، ابتدا از مشهد، عازم آمل می شویم و سپس از آن جا، به روستای ناندل می رویم و در خانه کوهنورد ناندل، استقرار پیدا می کنیم تا فردا صبح، برنامه را آغاز کنیم. برای رسیدن به این روستا، باید وارد جاد هراز شد و پس از 57کیلوتر، به فرعی روستای ناندل می رسیم. این فرعی در سمت غرب جاده، قرار گرفه است. از ابتدای فرعی تا روستای ناندل، 14کیلومتر می باشد که تماماً سربالایی و پیچ وا پیچ است. روستای ناندل، بسیار خوش آب و هوا و سردسیر است و ارتفاع آن، به 2360متر می رسد. این روستا، مبدأ دو مسیر صعود قله دماوند می باشد. جبهه شمال شرقی و جبهه شمالی.

آغاز روز اول برنامه

طبق قرار، ساعت 7صبح، با یک نسیان، در مدت 45دقیقه، خودمان را به گوسفندسرای گردنه سر رساندیم. گردنه سر، با ارتفاع 2833متر، در ابتدای مسیر صعود جبهه شمال شرقی قرار دارد.

گردنه سر


موقعیت مسیر صعود قله دماوند، از جبهه شمال شرقی بر روی تصویر مشخص شده است.

جبهه شمال شرقی دماوند


در این تصویر، مسیر ماشین رو، با رنگ نارنجی و مسیر صعود، با رنگ سبز، مشخص شده است.

جبهه شمال شرقی دماوند


همان طور که در تصویر مشخص می باشد، از گوسفندسرای گردنه سر، تا قله، چیزی حدود 2800متر باید صعود گردد.

جبهه شمال شرقی دماوندجبهه شمال شرقی دماوند


نمایی مه آلود از قله دماوند از گوسفندسرای گردنه سر

گردنه سرگردنه سرگوسفندسرای گردنه سر


نمایی زیبا از ابرهای سرگردان در دشت ناندل از چشم انداز گوسفندسرای گردنه سر

دشت ناندلدشت ناندلدشت ناندلدریای ابر در دشت ناندلقله دماوندقله دماونددریای ابر در قله دماوند


خیلی از کوهنوردان، از این جا، قاطر کرایه می کنند و بارشان را به آن ها می سپارند تا بالا حمل کنند، اما ما ترجیح دادیم تا پناهگاه، کوله کشی کنیم. در ساعت 8صبح، پیمایش برنامه را آغاز کردیم. پیمایشی سخت که تا ارتفاع 4379متری، با کوله های سنگین، باید صعود کنیم. یعنی چیزی حدود 1540متر. در ابتدای مسیر، هوا مه آلود بود، اما رفته رفته، ابرها پایین رفتند و ما شاهد یک دریای ابر بی نظیر بودیم.

گوسفندسرای گردنه سرتصاویر قله دماوندتصاویر قله دماوندتصاویر قله دماوندطبیعت قله دماونددریای ابر در جبهه شمال شرقی دماونددریای ابر در جبهه شمال شرقی دماوند


در مسیر گوسفندسرای گردنه سر به دشت سبزه لش

دریای ابر در جبهه شمال شرقی دماوندکوهنوردی در ایرانکوهنوردی در ایرانقله های ایران


قله دماوند از چشم انداز مسیر دشت سبزه لش

قله های ایرانقله های ایرانکوه های ایرانکوه های ایرانکوه های ایرانجبهه شمال شرقی دماوندجبهه شمال شرقی دماوندجبهه شمال شرقی دماوند


روی این تپه بلند، دشت سبزه لش قرار دارد که مسیر صعودش، بسی خسته کننده است.

جبهه شمال شرقی قله دماوند


هر چه بیشتر ارتفاع می گیریم، دریای ابر، وسعت خودش را بیشتر به رخ ما می کشاند.

جبهه شمال شرقی قله دماوندجبهه شمال شرقی قله دماوند


همان طور که در تصویر ملاحظه می کنید، پاکوبی مشاهده می شود که از گوسفندسرای گردنه سر، آغاز می شود و تا دشت سبزه لش، ادامه دارد.

مسیر صعود جبهه شمال شرقی قله دماوند


نمایی بسیار زیبا از دریای ابر

مسیر صعود جبهه شمال شرقی قله دماوندمسیر صعود جبهه شمال شرقی قله دماونددریای ابردریای ابر در مازندراندریای ابر در مازندراندریای ابر در مازندراندریای ابر در استان مازندران


چندین تصویر زیبا از روستای ناندل که در لابه لای ابرها، دیده می شود.

دریای ابر در استان مازندراندیدنی های آملروستاهای آملروستای ناندلروستای ناندلروستای ناندل


نمایی از قله ناظر بزرگ(شکر لقاس) از چشم انداز مسیر صعود دشت سبزه لش

قله ناظر بزرگ


روستای ناندل

روستاهای آملارتفاعات آمل


نمایی از ابرهایی که قله دماوند را در خود گرفته اند.

نمای ابری قله دماوندنمای ابری قله دماوند


در مسیر گردنه سر به پناهگاه تخت فریدون که تماماً پاکوب است، یک دشتی در ارتفاع 4090متری وجود دارد که به دشت سبزه لش معروف است. پیمایش گردنه سر تا دشت سبزه لش، 6ساعت به طول انجامید که با کوله های سنگین، واقعاً طاقت فرسا بود. بارها و بارها در بین مسیر، جهت استراحت می نشستیم و سپس به ادامۀ پیمایش، می پرداختیم. وقتی به دشت سبزه لش رسیدیم، انگار جان تازه ای به ما داده باشند. هر چه می اندیشم و می نگرم، نمی فهمم که چطور می شود در کوه مخروطی و پر شیب دماوند، یک چنین دشتِ صاف و زیبایی، در این ارتفاع، پدید آمده است. سبحان الله از این تردستی خدا.

طبیعت آمل


دشت سبزه لش - ارتفاع: 4090متر

طبیعت آمل


عظمتی دیگر از دماوند از چشم انداز دشت سبزه لش

دماوند با عظمت


نمایی بسیار زیبا و فوق العاده از دشت سبزه لش و قله دماوند

دشت سبزه لشطبیعت آمل


همچنان تماشای دشت سبزه لش، چشم نوازی می کند.

دشت سبزه لشجاذبه های طبیعی آملجاذبه های طبیعی آملجاذبه های طبیعی آملجاذبه های طبیعی مازندرانجاذبه های طبیعی مازندرانجاذبه های طبیعی مازندران


بفرمایید چای و ناهار در سبزه لش

تهیه غذا در قله دماوند


ابتدا نیم ساعتی استراحت کرده و سپس ناهار می خوریم.

چای در قله دماوند


تصاویر بسیار زیبا و خیره کننده از توأمانیِ دشت سبزه لش و دریای ابر

دشت سبزه لشدشت های آملدشت های مازندراندشت های استان مازندراندشت سبزه لشبلندترین دشت ایران


اکنون ساعت3 عصر است و ما از دشت لش فاصله می گیریم و به سمت پناهگاه، حرکت می کنیم، چرا که فرصت زیادی تا تاریک شدن هوا نداریم. مسافت پیمایش دشت لش تا پناهگاه، 1ساعت می باشد.

بلندترین دشت ایرانبلند ترین دشت ایرانمرتفع ترین دشت ایران


چندین نمای محیر العقول دیگر، از دشت سبزه لش از چشم انداز مسیر صعود پناهگاه تخت فریدون

دشت سبزه لشمرتفع ترین دشت ایران


در مسیر صعود دشت سبزه لش به پناهگاه تخت فریدون

مسیر پناهگاه تخت فریدونمسیر پناهگاه تخت فریدونمرتفع ترین دشت ایراننمای قله دماوند از جبهه شمال شرقی


قله دماوند از چشم انداز مسیر پناهگاه تخت فریدون در ساعات آخر روز

نمای قله دماوند از جبهه شمال شرقی


رودخانه ای در 50متری پناهگاه وجود دارند که کوهنوردان، از آن برای آشامیدن و برداشتن آب، استفاده می کنند.

نمای قله دماوند از جبهه شمال شرقی قله دماوند از جبهه شمال شرقی


نمایی از کمپ پیشرفته، که هر ساله در ابتدای فصل تابستان، توسط فدراسیون کوهنوردی برپا شده و در انتهای تابستان، جمع می گردد. این کمپ، به دلیل کرایه های بسیار بالایی که برای اجاره چادرهای آن، در نظر گرفته اند، کمتر مورد توجه کوهنوردان واقع می شود. این کمپ، در فاصلۀ 100متری شمال پناهگاه تخت فریدون، قرار دارد.

کمپ پیشرفته در جبهه شمال شرقیکمپ پیشرفته در جبهه شمال شرقی


بالأخره در ساعت 4عصر، مسافت 6ساعتۀ گردنه سر به پناهگاه را در 8ساعت، با کوله کشی سنگین، خسته و بی انرژی، به پایان رساندیم. جالب این جاست که مسیر گردنه سر، تا پناهگاه تخت فریدون، بیشتر از مسیر پناهگاه تا قله، از ما انرژی گرفت.

پناهگاه تخت فریدون


پناهگاه تخت فریدون - ارتفاع: 4380متر

پناهگاه تخت فریدون


چشم انداز شرقی پناهگاه تخت فریدون که در هنگاه غروب آفتاب، می توان سایۀ دماوند غول پیکر را مشاهده نمود.

سایه قله دماوندطبیعت تخت فریدونرشته کوه البرز شرقیسایه قله دماوندسایه قله دماوندرشته کوه البرزسایه کوه دماوند


نمایی از فضای داخلی پناهگاه تخت فریدون

فضای داخلی پناهگاه تخت فریدون


پس از کمی استراحت در پناهگاه، با دوربینم خارج می شوم و از آسمان پر ستارۀ دماوند، عکاسی می کنم. طبق اطلاعاتی که از هواشناسی گرفته بودیم، تا 4روز آینده، هوا صاف و بدون ابر خواهد بود.

آسمان شب دماوندآسمان شب دماوندآسمان شب در جبهه شمال شرقی


وضعیت آب در مسیر جبهه شمال شرقی:   در مسیر گردنه سر به پناهگاه، در سه محل، آب وجود دارد. گردنه سر، دشت سبزه لش و 50متری پناهگاه. در مسیر صعود به قله هم، از ظهر به بعد، از ذوب یخچال ها، رودخانه های کوچکی جاری می شوند که می توان برای نوشیدن، از آن ها استفاده کرد.

آغاز روز دوم برنامه

معمولاً کوهنوردان، در روز دوم برنامه، اقدام به صعود نهایی می کنند، اما ما طبق برنامه، قصد داریم، یک روز کامل، استراحت و البته، هم هوایی کرده و در روز سوم، قله را صعود کنیم. ما برای صعود به قله، هیچ عجله ای نداریم و سعی می کنیم، از طبیعت زیبای منطقه و بودنِ در ارتفاع 4400متر، لذت ببریم. فکر می کنم این موضوعی است که کوهنوردان، کمتر به آن توجه دارند. خیلی از کوهنوردان، در دو روز، برنامۀ دماوند را جمع می کنند.

نکتۀ جالب توجه این است که ما چون در روزهای میانی هفته، در منطقه هستیم، هیچ گروهی را در مسیر و در پناهگاه، نمی بینیم و این فرصتی به ما می دهد تا به آرامش و تمرکز بیشتری، روز اول و دوم را پشت سر بگذاریم. اما در روز سوم و چهارم برنامه، که مصادف با پنج شنبه و جمعه بود، مواجه شدیم با ورود کم سابقه گروه های کوهنوردی در منطقه.

مسیر صعود جبهه شمال شرقی


قبل از هم هوایی، گشتی در اطراف پناهگاه می زنیم.

مسیر صعود جبهه شمال شرقیمسیر صعود جبهه شمال شرقی


تصویری از پناهگاه تخت فریدون و قله دماوند

پناهگاه تخت فریدون


کمپ پیشرفته

کمپ پیشرفته جبهه شمال شرقی


نمایی از دشت سبزه لش و روستای ناندل از چشم انداز حوالی پناهگاه تخت فریدون

دشت سبزه لشروستای ناندل


پناهگاه تخت فریدون و قله دماوند در یک قاب عکس

گزارش صعود قله دماوند از جبهه شمال شرقیگزارش صعود قله دماوند از جبهه شمال شرقیگزارش صعود قله دماوند از جبهه شمال شرقی


نمایی از یخچال یخار از چشم انداز پناهگاه تخت فریدون

رخ شرقی دماوندرخ شرقی دماوند


قله دوخواهرون از چشم انداز حوالی پناهگاه تخت فریدون

قله دوخواهرونرخ شرقی قله دماوند


عکسی زیبا از کمپ پیشرفته و پناهگاه تخت فریدون و قله دماوند

رخ شمال شرقی قله دماوند


خودنمایی یخچال یخار از چشم انداز حوالی پناهگاه تخت فریدون

یخچال یخاررخ شمال شرقی دماوندرخ شمال شرقی دماوند


در این تصاویر، مسیر پاکوب تا گرده، مشخص است.

یخچال یخار


پس از صرف ناهار و خواندن نماز، تصمیم گرفتیم برای هم هوایی، اقدام کنیم. در حدود 2ساعت، صعود کردیم و تا ارتفاع 4850متر، بالا رفتیم. ارتفاعی معادل با قله علم کوه. در این مسیر، هر چه بالا تر می رفتیم، عظمت و هیبتِ یخچال یخار، بیش تر نمایان می شد. به راستی که یکی از امتیازات بارز جبهه شمال شرقی، تماشا کردن به یخچال و دره عمیق یخار است. یخچال و دره ای که در صورت نبودن دید کافی، می تواند برای کوهنوردان، خطرساز شود. پیمایش یال شمال شرقی، در شب و در حالت مه آلود، خطر سقوط، به داخل این دره را در بر دارد. سنگ های این منطقه هم بسیار ریزشی هستند. درست در همانجایی که برای هم هوایی ایستاده بودیم، یک سنگ، خود به خود رها شد و غلطان غلطان، وارد دره شد و نهایتاً به یک صخره اصابت کرد و با صدای مهیبی، خرد شد.

رخ شمال شرقی قله دماوند


در مسیر هم هوایی قرار داشتیم که ناگهان چیزی چشمم را به خودش مشغول کرد. بالاتر که رفتم، تعداد بسیار زیادی، بز کوهی مشاهده کردم. تعجب ما از این بود که این حیوانات، تا ارتفاع 4700متری بالا آمده اند.

بزهای کوهی در دماوندبزهای کوهی در جبهه شمال شرقی دماوند


نمایی خوف انگیز،  از یخچال یخار

یخچال یخاردره های ایرانمسیر جبهه شمال شرقییخچال یخاریخچال یخاریخچال های قله دماوند


دره عمیق یخار

دره های ایران


در این تصویر، یخچال یخار، به وضوح دیده می شود.

یخچال یخاریخچال های قله دماوند


نمایی زیبا از پناهگاه تخت فریدون و کمپ پیشرفته، از چشم انداز محل هم هوایی

تخت فریدون


گرده بسیار زیبایی که سمت راست آن، دره یخار است.

کوهستان البرز


محل هم هوایی ما در ارتفاع 4850متری

یخچال های کوه دماوند


بعد از نیم ساعت استراحت، دو مرتبه به سمت پناهگاه، سرازیر می شویم.

دره های قله دماوند


مسیر پاکوب پناهگاه، به قله که از روی گردۀ مجاور دره یخار، عبور می کند.

مسیر صعود قله دماوند از جبهه شمال شرقی


نمایی از روستای گزنک

دره های قله دماوند


تصویری جالب از دره یخار ، مسیر پاکوب ، پناهگاه تخت فریدون ، روستای ناندل

یال صعود جبهه شمال شرقییخچال های کوه دماونددره های کوه دماوندیخچال یخاردره های کوه دماونددره یخار


چندین نمای متفاوت از یخچال با عظمت یخار

یخچال های ایرانیخچال یخاریخچال یخاریخچال های ایرانیخچال یخار


روستای ناندل

جبهه شمال شرقی قله دماوند


تصویری از کمپ پیشرفته ، دشت سبزه لش ، روستای ناندل

جبهه شمال شرقی قله دماوندصعود جبهه شمال شرقی قله دماوندیخچال های طبیعی ایرانیخچال های طبیعی ایران


دره یخار

دره یخار


نمایی از گرده و یال مجاور دره یخار و کمپ پیشرفته

یال صعود قله دماوند از جبهه شمال شرقی


پناهگاه تخت فریدون ، کمپ پیشرفته ، دشت سبزه لش و روستای ناندل در یک نما.

تخت فریدون


چشم اندازی زیبا از دره یخار

دره یخاردره یخارنمای شمال شرقی دماوندمسیر صعود جبهه شمال شرقی قله دماوندمسیر صعود جبهه شمال شرقی دماونددره های مازندران


نمایی از کمپ پیشرفته و دشت سبزه لش

کمپ پیشرفته


مسیر پاکوب که از روی یال و گرده عبور می کند.

مسیر پاکوب جبهه شمال شرقی


برج سنگی زیبا در مجاور دره یخار در ارتفاع 4550متری

برج سنگیبرج سنگی در جبهه شمال شرقیبرج سنگی در جبهه شمال شرقی قله دماوندیال شمال شرقی قله دماونددره یخارجاذبه های طبیعی قله دماوند


نمایی زیبا از کمپ پیشرفته و روستای ناندل

کمپ شمال شرقی


پناهگاه تخت فریدون، کمپ پیشرفته و روستای ناندل در یک نمای زیبا.

تخت فریدون


تصویری از کمپ پیشرفته و دشت سبزه لش

دیدنی های قله دماونددیدنی های کوه دماوند


چندین عکس زیبا از پناهگاه تخت فریدون از زوایای مختلف

پناهگاه تخت فریدونپناهگاه تخت فریدونپناهگاه تخت فریدونتخت فریدونتخت فریدونتخت فریدونپناهگاه تخت فریدونپناهگاه تخت فریدونپناهگاه تخت فریدونپناهگاه تخت فریدونپناهگاه های قله دماوند


در حالی که خورشید، اندک اندک غروب می کند، ما به پناهگاه می رسیم.

پناهگاه های قله دماوند

 

 

پناهگاه های قله دماوند


غروب دماوند

غروب جبهه شمال شرقی دماوندغروب جبهه شمال شرقی


اکنون در شب دومِ برنامه قرار داریم که برای ما، شب صعود به حساب می آید. جای دوستان خالی، شام امشب ما، اشگنه بود. امروز بر خلاف دیروز، یک روز سبک و مفرحی را پشت سر گذاشتیم و در حد مقبولی، خستگی مان برطرف شد.

آغاز روز سوم برنامه

امروز، می تواند روز صعود ما به قله باشد إنشاءالله. ساعت5، از خواب بلند می شویم و پس از خواندن نماز و کمی صبحانه، در ساعت 6ونیم، از پناهگاه، بیرون زده و صعود خودمان را آغاز می کنیم. با قدم های آهسته و نفس عمیق، حرکت می کنیم. برای صعود به قله، ابتدا باید پاکوب کنار پناهگاه را بالا رفت تا به یال دره و یخچال یخار برسیم. از آن جا نیز در پاکوبش بالا باید رفت تا به قسمت صخره ای و گرده رسید. بعد از گرده، به یخچال عروسک ها و بام برفی باید رسید و در نهایت، قله صعود خواهیم شد.

بعد از دو ساعت، پیمایش، به منطقۀ گرده می رسیم که باید دست به سنگ شویم. این جا به شدت سنگ ها سست هستند و خیلی راحت، به سمت پایین، غلط می خورند. خیلی باید مراقب بود، تا افراد گروه، از هم فاصله نگیرند و این ریزش سنگ ها، سانحه درست نکند. بعد از 30دقیقه، صعودِ این قسمت گرده ای، تمام می شود و دیگر تا قله، دست به سنگ نخواهیم شد.

یخچال یخارطبیعت کوه دماوند


چندین نمای زیبا از یخچال و دره یخار در مسیر صعود قله

یخچال یخارطبیعت کوه دماونددره یخاریخچال یخارطبیعت استان مازندرانطبیعت استان مازندرانصعود قله دماوند از مسیر جبهه شمال شرقی


اکنون در آستانۀ یخچال عروسک ها در ارتفاع 5000متری قرار داریم. در این جا باد بسیار شدیدی در حال وزیدن است و سرعت پیمایش را کند می کند. در حدود 1ساعت، ما این بادِ کلافه کننده را تحمل می کنیم تا این که در ارتفاع 5200متر، به یخچال عروسک ها و بام برفی می رسیم و رفته رفته، هر چه به ظهر، نزدیک می شویم، سرعت باد، کم تر می شود.

در اواسط روز، می شود با احتیاط، این یخچال را تراورس کرد و نیازی به کلنگ و گرامپون نیست. اما در صبح زود یا شب، شاید نیاز بشود. از این جا به بعد، دو تن از دوستان، کمی حالشان نامساعد می شود که با کمی استراحت و تغذیه، کمی بهتر می شوند.

رفته رفته، سنگ های زرد رنگ و گوگردی که نشانۀ قله دماوند هست، رؤیت می شوند و این یعنی ما تا قله، راه زیادی نداریم. در حالی که تقریبا به زیر قله رسیده ایم، مسیر ما با مسیر صعود جبهه شمالی، یکی می شود. از آن جا شما فقط باید 10دقیقه پیمایش کنید تا کاسه قله دماوند، دیده شود.

طبیعت قله دماوند


چه لحظۀ شیرینی است و قتی گام بر بام ایران می گذاریم. با خودت می گویی: آیا چیزی که دارم می بینم درست است. بله، این پنجمین مرتبه ای است که من گام بر این جا می گذارم.

طبیعت قله دماوندطبیعت قله دماونددیدنی های قله دماوند


منظره کاسه قله دماوند

دیدنی های قله دماوندجاهای دیدنی قله دماوند


دودکش دماوند

دودکش دماونددودکش دماوندکاسه قله دماوندتصاویر قله دماوند قله دماوند تصاویر قله دماوند تصاویر قله دماوند آتشفشان قله دماوند خروج گازهای گوگردی از قله دماوندکاسه قله دماوندکاسه قله دماوندبام ایران


پس از 6ساعت پیمایش، در ساعت 12ونیم، قله دماوند را صعود می کنیم و عکس یادگاری می گیریم.

تصاویر صعود قله دماوند


وضعیت من بر روی قله، نسبتاً خوب است و کلی از آن جا عکاسی می کنم.

 قله دماوند


نمایی زیبا از کاسه قله دماوند

 تصاویر قله دماوند تصاویر بام ایران تصاویر بام ایران تصاویر بام ایران عکس های بام ایران عکس های بام ایران عکس های بام ایرانقله دماوندکاسه قله دماوندعکس های قله دماوندعکس های قله دماوندعکس های قله دماوندعکس های قله دماوندعکس های قله دماوندعکس های قله دماوندعکس های قله دماوندتصاویر قله دماوندطبیعت قله دماوند


خروج گازهای گوگردی از قله دماوند، مناظر زیبایی را برای کوهنوردان خلق می کند.

طبیعت قله دماوندجاذبه های طبیعی قله دماوندجاذبه های طبیعی قله دماوندجاذبه های طبیعی قله دماوندجاذبه های گردشگری قله دماوندجاذبه های گردشگری قله دماوندجاذبه های گردشگری قله دماوندمکان های دیدنی قله دماوندمکان های دیدنی قله دماوند


سنگ های گوگردی

مکان های دیدنی قله دماوند


برخی از دوستان، حالشان خیلی مساعد نیست و ما پس از 30دقیقه توقف، بر روی قله، آهسته آهسته به سمت پناهگاه، حرکت می کنیم.

سنگ های گوگردی قله دماوندسنگ های گوگردی قله دماوند


در مسیر بازگشت، من توانستم عکس های بیشتری از مسیر بگیرم.

سنگ های گوگردی قله دماوندجاذبه های توریستی قله دماوندجاذبه های توریستی قله دماوندجاذبه های توریستی قله دماوند


نمایی از روستای ناندل و جبهه شمال شرقی از حوالی قله

دماوند آتشفشان فعال


پناهگاه تخت فریدون، کمپ پیشرفته و دشت سبزه لش در نمایی جالب.

گرده صعود شمال شرقی


در مسیر بازگشت از قله به پناهگاه

کوهنوردی در کوه دماوندکوهنوردی در کوه دماوند


چندین تصویر زیبا از یخچال عروسک ها که از ارتفاع 5100متر تا حوالی قله، دیده می شوند. نام دیگر این منطقه، بام برفی هم هست.

جبهه شمال شرقی قله دماوندیخچال عروسک هایخچال عروسک ها


مسیر پاکوب در حوالی یخچال عروسک ها

جبهه شمال شرقی قله دماوندیخچال عروسک هایخچال عروسک هاجبهه شمال شرقی قله دماوندصعود جبهه شمال شرقی قله دماوند


تصویری زیبا از یخچال عروسک ها

مسیر صعود جبهه شمال شرقی قله دماوند


در مسیر صعود قله از جبهه شمال شرقی، یک بار باید یخچال عروسک ها تراورس گردد که معمولا کوهنوردان، بدون کرامپون، این کار را انجام می دهند.

یخچال عروسک ها


پناهگاه تخت فریدون، کمپ پیشرفته، دشت سبزه لش و روستای ناندل در یک قاب عکس.

مسیر صعود جبهه شمال شرقی قله دماوندصعود قله دماوند از جبهه شمال شرقییخچال عروسک هایخچال عروسک هاصعود قله دماوند از جبهه شمال شرقیصعود قله دماوند از جبهه شمال شرقی


یخچال یخار

قله دماوند - جبهه شمال شرقی


دره زیبای یخار که بسیار تماشایی است.

دره یخاردره یخارقله دماوند - جبهه شمال شرقیقله دماوند - جبهه شمال شرقی


اکنون بعد از 6ساعت پیمایش، در ساعت 7عصر، به پناهگاه می رسیم. پناهگاهی که در خارج و داخلش، مملو از کوهنورد شده است. چادرهای زیادی که در اطراف پناهگاه، به چشم می خورد. این یعنی ظرفیت 20نفرۀ پناهگاه، تکمیل شده و دیگر جایی باقی نمانده است. البته جای ما در پناهگاه، مشخص بود. خدا را شکر می کنیم که توانستیم با موفقیت و بدون هیچ حادثه ای، قله را صعود کنیم. در حالی که از صعود امروز، خیلی خسته هستیم، سریع شام را خورده و وارد کیسه خواب می شویم.

کمپ تخت فریدوننمای شمال شرقی قله دماوند


گروه های کوهنوردی که امروز عصر، برای هم هوایی اقدام می کنند و خودشان را برای صعود فردا، آماده می کنند.

مسیر صعود شمال شرقیگردشگری قله دماوند


نمایی از دشت سبزه لش از چشم انداز حوالی پناهگاه تخت فریدون - این آخرین عکسی است که من در روز سوم برنامه می گیرم.

دشت سبزه لش


از مسیر پناهگاه تخت فریدون تا قله، من با جی پی اس، 8نقطه ثبت کردم که می تواند برای کوهنوردانی که از جی پی اس، استفاده می کنند، مفید باشد.

1.  N .35.57.758   E. 052.07.559   ارتفاع نقطه اول: 4468متر

2.  N  35.57.692   E  052.07.375   ارتفاع نقطه دوم: 4605متر

3.  N  35.57.670   E  052.07.267   ارتفاع نقطه سوم: 4708متر

4.  N  35.57.580   E  052.07.016   ارتفاع نقطه چهارم: 5012متر

5.  N  35.57.391   E  052.06.782   ارتفاع نقطه پنجم: 5286متر

6.  N  35.57.392   E  052.06.782   ارتفاع نقطه ششم: 5440متر

7.  N  35.57.399   E  052.06.752   ارتفاع نقطه هفتم: 5454متر

8.  N  35.57.350   E  052.06.641   ارتفاع نقطه هشتم: 5565متر

9.  N  35.57.260   E  052.06.627   ارتفاع نقطه رأس قله دماوند: 5609متر

10.  N  35.57.991   E  052.08.051   ارتفاع نقطه پناهگاه تخت فریدون: 4379متر

آغاز روز چهارم برنامه

امروز صبح، با کمی تأخیر در ساعت8، بلند می شویم و بعد از سه شب مانی، در پناهگاه، که با کلی خاطره همراه بود، به سمت پایین و دشت سبزه لش، حرکت می کنیم.

پناهگاه تخت فریدون


از فرصت استفاده می کنم و چند عکس، از پناهگاه و چادرهای اطراف آن می گیرم.

پناهگاه تخت فریدونپناهگاه تخت فریدونپناهگاه های قله دماوندپناهگاه های قله دماوند


در ابتدا به دشت سبزه لش می رسیم. در آن جا هم چادرهای بسیار زیادی را مشاهده نمودیم که کوهنوردان برپا کرده بودند. وجود این چادرهای رنگارنگ در دشت، منظرۀ بسیار زیبا و بی مانندی را به وجود آورده بود.

دشت سبزه لشدشت سبزه لشدشت سبزه لشکمپ کوهنوردی سبزه لشکمپ کوهنوردی دشت سبزه لشدشت سبزه لشدشت سبزه لشکمپ های کوهنوردی ایرانکمپ های کوهنوردی ایرانکمپ های کوهنوردی ایرانصعود قله دماوند از جبهه شمال شرقیصعود قله دماوند از جبهه شمال شرقی


خیلی سریع با دشت سزه لش هم خداحافظی کرده و به سمت گوسفندسرا، حرکت می کنیم. در بین راه نیز، گروه های زیادی بالا می آمدند که 95درصد آن ها، بارهایشان را به قاطرها سپرده بودند.

صعود قله دماوند از جبهه شمال شرقی


در مسیر دشت سبزه لش به گوسفندسرای گردنه سر

کوهنوردی در آملکوهنوردی در آمل

کوهنوردی در آمل


روستای ناندل از چندین نما

روستاهای آملروستاهای مازندرانروستاهای مازندران


دره ای زیبا که در مجاور گوسفند سرای گردنه سر قرار دارد.

ییلاقات استان مازندراندره های مازندرانروستاهای استان  مازندرانروستای ناندل


ساعت 12ظهر، به گوسفندسرای گردنه سر می رسیم و از آن جا، با نیسان، راهی روستای ناندل می شویم.

گردنه سر

در پایان از همۀ همنوردهای خوبم تشکر می کنم که در این برنامه بسیار عالی، شرکت کردند.

جرعه ای از دریا...

پیغمبر(ص) در سفارش و توصیه ای به امام علی(ع) فرمودند:

«سه خصلت از اخلاقِ بزرگوارانه است: به کسی که از تو دریغ داشته و تو را محروم کرده است، عطا کنی. به کسی که پیوند از تو گسسته و قطع رحم کرده است، پیوند داری و صلۀ رحم کنی. از کسی که به تو ظلم و ستم کرده است، ببخشی و عفو کنی.»

فرازی از "دعای کمیل" که مناجات أمیر المؤمنین(علیه اسّلام) با خدا می باشد: (کتاب مفاتیحُ الجِنان)

«ألّلهُمَّ لا أجِدُ لِذُنوبی غافِراً، وَ لا لِقَبائِحی ساتِراً، وَ لا لِشَیئِ مِن عَمَلِیَ القَبیحِ بِالحَسَنِ مُبَدِّلاً غَیرَکَ، لا إلهَ إلّا أنتَ، سُبحانَکَ وَ بِحَمدِکَ ظَلَمتُ نَفسی، وَ تَجَرَّأتُ بِجَهلی، وَ سَکَنتُ إلَی قَدیمِ ذِکرِکَ لی، وَ مَنِّکَ عَلَیَّ. ألّلهُمَّ مَولایَ کَم مِن قَبیحٍ سَتَرتَهُ، وَ کَم مِن فادِحٍ مِنَ البَلاءِ أقَلتَهُ، وَ کَم مِن عِثارٍ وَقَیتَهُ، وَ کَم مِن مَکروهٍ دَفَعتَهُ، وَ کَم مِن ثَناءٍ جَمیلٍ لَستُ أهلاً لَهُ نَشَرتَهُ.»

خداوندا، من هیچ آمرزنده ای برای گناهانم، و هیچ پوشاننده ای برای مخفی کردنِ خطاهایم، و نه کسی که زشتی های من را تبدیل به زیبایی و نیکویی کند، جز تو نمی یابم. خدایی جز تو نیست. من با گناهانم، به خودم ستم کردم، و با جهل و نادانی خود، بر تو گستاخی کردم؛ و اعتماد کردم بر بخشش و منت تو. ای خدای نازنینم، ای مولای من، چه بسیار زشتی های مرا که پوشاندی، و چه بسیار بلاهای سنگینی که از من دور کردی، و چه بسیار لغزش هایی که مرا به هلاکت می انداخت، اما تو از من محافظت نمودی، و چه بسیار بدی هایی که از من دور کردی.

فرازی از کتاب صَحیفۀ سجّادیّه که مناجات امام سجّاد(علیه السّلام) با خداوند می باشد:

«ألّلهُمَّ وَ أنتَ حَدَرتَنی ماءً مَهیناً مِن صُلبٍ مُتَضائِقِ العِظامِ، حَرِجِ المَسالِکِ إلَی رَحِمٍ ضَیِّقَةٍ سَتَرتَها بِالحُجِبِ، تُصَرِّفُنی حالاً عَن حالٍ، حَتَّی انتَهَیتَ بی إلَی تَمامِ الصّورَةِ، وَ أثبَتَّ فِیَّ الجَوارِحَ... . وَ لَو تَکِلنی یا رَبِّ فی تِلکَ الحالاتِ إلَی حَولی أو تَضطَرُّنی إلی قُوَّتی لَکانَ الحَولُ عَنّی مُعتَزِلاً، وَ لَکانَتِ القُوَّةُ مِنّی بَعیدَةً. فَغَذَوتَنی بِفَضلِکَ غِذاءً البَرِّ اللَّطیفِ، تَفعَلُ ذلِکَ بی تَطَوُّلاً عَلَیَّ إلَی غایَتی هذِهِ، لا أعدَمُ بِرَّکَ، وَ لا یُبطِئُ بی حُسنُ صَنیعَتِکَ، وَ لا تَتَأکَّدُ مَعَ ذلِکَ ثِقَتی فَأتَفَرَّغَ لِما هُوَ أحظَی لی عِندَکَ. قَد مَلَکَ الشَّیطانُ عِنانی فی سوءِ الظَّنِّ وَ ضَعفِ الیَقینِ، فَأنا أشکو سوءَ مُجاوَرَتِهِ لی، وَ طاعَةَ نَفسی لَهُ، وَ استَعصِمُکَ مِن مَلَکَتِهِ، وَ أتَضَرَّعُ إلَیکَ فی صَرفِ کَیدِهِ عَنّی.»   دعای32 - شماره های23 تا27

خداوندا، من در ابتدا، آبی پست و ناچیز بودم که مرا از مجراهای باریک، در میان استخوان های دَرهم فشردۀ پشت پدرم، در تنگنای رحم، فرود آوردی و در میان چند پرده، جا دادی؛ تا این که مرا از حالتی به حالت دیگر گردانیدی که در نهایت، صورت و اندام های من، کامل گردید. اگر مرا در داخل رحم، به حال خودم و تدبیر خودم وا می گذاشتی، تاب و توانی برای من باقی نمی ماند. اما تو با لطف و فضلت، مهربانانه روزی ام را دادی و تا بدنیا آمدنم و بعدش، مرا پروراندی. هیچ گاه از احسان تو محروم نبوده ام، و در فضل تو نسبت به من، هیچ وقت کم و کاستی، متوجهم نشد؛ با این حال، یقینِ من، به رسیدن روزی تو، هنوز مستحکم نشده و هنوز اطمینانِ صد در صدی، برایم حاصل نشده است، تا این که با آرامش خاطر، به کارهای نیک، بپردازم و سبب روسفیدی من، در نزد تو گردد. شیطان عنانِ مرا به دست گرفته و مرا به سمتِ ضعف و کم سو شدنِ یقین و بدگمانیِ به خدا می کشاند؛ اکنون از همراهی و مصاحبت او با من، و خوش طاعتی و خوش رقصیِ خودم، نسبت به فرامین او، شکایت دارم و از چیره گشتنِ او بر من، پناه می برم و با آه و فغان، از تو می خواهم که کید و حیلۀ او را از من دفع نمایی.

«به امید ظهور یگانه مُنجی عالَم»

کیست آشفتۀ آن زلفِ چَلیپا نشود؟     دیده ای نیست که بیند تو و شیدا نشود

ناز کن ناز، که دل ها همه در بندِ تو است     غَمزه کن غمزه، که دلبر چو تو پیدا نشود

رخ نما تا همه خوبان، خِجل از خویش شوند     گر کِشی پرده ز رخ، کیست که رسوا نشود؟

چاره ای نیست به جز سوختن از آتشِ عشق     آتشی ده که بیفتد به دل و پا نشود

ذره ای نیست که از لطفِ تو هامون نبُوَد     قطره ای نیست که از مهرِ تو دریا نشود

سر به خاکِ سرِ کوی تو نهد جان ای دوست     جان چه باشد که فدای رخِ زیبا نشود؟

 

لطفاً برای مشاهدۀ سایر سفرنامه های من در استان مازندران، اینجا را کلیک نمایید.

لطفاً برای مشاهدۀ سایر سفرنامه های من در ایران، اینجا را کلیک نمایید.

برای مشاهدۀ صفحه درباره من، اینجا را کلیک نمایید.