بسم الله الرّحمن الرّحیم

«أَفَغَيْرَ دِينِ اللَّهِ يَبْغُونَ وَلَهُ أَسْلَمَ مَنْ فِى الْسَّمَوَاتِ وَالْأَرْضِ طَوْعَاً وَكَرْهاً وَإِلَيْهِ يُرْجَعُونَ‏

بی دین ها، چطور دنبال چیزی جز دین خدا هستند؟ با آن که تمام ساکنان آسمان ها و زمین، خواسته و ناخواسته، در برابر خدا، سَر تسلیم، فرود آورده و دست آخر نیز، به سوی او بازگردانده می شوند.

سورۀ آل عمران - آیۀ83

نکاتی اجمالی در مورد آیه:

موجودات آسمان‏ ها و زمین، همگى تسلیم خدایند. حتّى اگر در حال عادّى، این سرسپردگى را كتمان كنند، در هنگامی که احساس خطر می کنند، به ناچار دل به او مى‏ سپارند. مؤمنان با میل و رغبت تسلیم او هستند، ولى همگان در زمان احساس خطر یا مرگ یا مغلوب شدن در جنگ و یا درماندن در استدلال، تسلیم او مى ‏شوند. همۀ ذرّات عالم، از كوچک ‏ترین اتم تا بزرگ ‏ترین كرات، همه همه تابع همان قانونى هستند كه خداوند بر آن ها حاكم كرده است و هر لحظه مى‏ تواند آن را تغییر دهد.

پیام های آیه:

حقیقت دین، تسلیم است. «أفغیر دین اللّه یبغون و له اسلم...»

گرایش به مكتب در نهاد انسان قرار داده شده است و دائماً در جستجوى راه و روشی می پردازد.

اگر هستى، تسلیم خداست، چرا ما تسلیم نباشیم؟ «له ‏اسلم ‏من ‏فى ‏السموات ‏و الارض»

در آسمان ‏ها، موجودات با شعور هستند؛ مثل ملائکه. «من فى السموات»

اگر پایان كار ما خداست، چرا از همان اوّل رو به سوى او نكنیم؟ «الیه یرجعون»

 

 

آیین عزاداری روز شهادت امام رضا(ع) در مشهد

زمان اجرای برنامه: دی1392

مشهد، هر ساله در روز شهادت امام هشتم، حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام)، کانون خیل مشتاقان و عاشقان و دل باختگانی می شود که از اقسی نقاط ایران، پیاده و سواره، در گرما و سرما، خودشان را به آن جا رسانیده و به ساحت امام رؤوف، عرض ادب و ارادت می نمایند. لحظه لحظۀ این حضور میلیونی، زیبا، پرشکوه، باعظمت و تماشایی است. از حرکت انبوه پیاده روی، در جاده ها گرفته تا قفل شدن خیابان های اطراف حرم.

در این روز بزرگ، تمامی خیابان های منتهی به حرم، مملو از دسته ها و گروه های عزاداری هستند که هرکدام، سهم کوچکی دارند در خلق این همایش بزرگ رضوی.

تصاویری که مشاهده می کنید، عکس هایی است که در تاریخ دی ماه1392 و در خیابان شیرازی(بالا خیابان)، به ثبت رسانده ام.

آیین عزاداری شهادت امام رضاآیین عزاداری شهادت امام رضاآیین عزاداری شهادت امام رضا در مشهدآیین عزاداری شهادت امام رضا در مشهدآیین عزاداری روز شهادت امام رضا در مشهدآیین عزاداری روز شهادت امام رضا در مشهدروز شهادت امام رضاروز شهادت امام رضاسالروز شهادت امام رضاسالروز شهادت امام رضاعزاداری سالروز شهادت امام رضاعزاداری سالروز شهادت امام رضادسته های عزاداری مشهددسته های عزاداری مشهددسته های عزاداری در مشهددسته های عزاداری در مشهدپرچم دسته های عزاداری در مشهددسته های عزاداری در مشهددسته های عزاداری در مشهدتصاویر دسته های عزاداری در مشهدتصاویر دسته های عزاداری در مشهدایام عزاداری شهادت امام رضاایام عزاداری شهادت امام رضاشهادت امام رضا در مشهدشهادت امام رضا در مشهد

و اما در پایان...

امام باقر(علیه السلام) فرمود:

نیکی کردن و صدقه دادن، فقر را از میان می برند، عمر را طولانی می کنند و جلوی 70مرگ بد را می گیرند.

فرازی از دعای جوشَن کبیر که در آن، خداوند را معرّفی و توصیف می نماید: (کتاب مفاتیحُ الجِنان)

«یا مَن لا تُحصَی ألائُهُ»:  ای خدایی که مهربانی هایت را نمی توان حساب کرد.

«یا مَن لا تُعَدُّ نَعمائُه»:  ای خدایی که نعمت هایت را نمی توان شمرد.

فرازی از کتاب صَحیفۀ سجّادیّه که مناجات امام سجّاد(علیه السّلام) با خداوند می باشد:

«وَ انظُر إلَیَّ وَ انظُر لِی فِی جَمیعِ اُموری، فَإنَّکَ إن وَکَلتَنی إلَی نَفسِی عَجَزتُ عَنها وَ لَم اُقِم ما فِیهِ مَصلَحَتُها، وَ إن وَکَلتَنی إلَی خَلقِکَ تَجَهَّمونی، وَ إن ألجأتَنی إلَی قَرابَتی حَرَمونی، وَ إن أعطَوا أعطَوا قَلیلاً نَکِداً، وَ مَنّوا عَلَیَّ طَویلاً، وَ ذَمّوا کَثیراً. فَبِفَضلِکَ الّلهُمَّ فَأغنِنی، وَ بِعَظَمَتِکَ فَانعَشنی، وَ بِسَعَتِکَ فَابسُط یَدی، وَ بِما عِندَکَ فَاکفِنی.»  دعای22 - شمارۀ3و4

ای خدای من؛ تو کارساز من باش و با رحمتت، به سوی من بنگر و در همۀ احوال، حال مرا مراعات کن؛ تو اگر مرا به خودم واگذری، در کار خود فرو می مانم و مصلحت خویش را نمی دانم؛ و اگر مرا به خلق، واگذاری، به من پشت کرده و بی اعتنایی می کنند؛ و اگر مرا به نزدیکان، حواله دهی، مرا ناامید می کنند و اگر هر چیزی بدهند، بسیار کم می دهند که همان هم، همراه با منت بسیار است؛ پس به فضل خودت، مرا بی نیاز گردان و به بزرگی و عظمتت، اعتبارم ده و از گنج بی پایانی که در نزد تو است، رزق مرا زیاد کرده و مرا از دست تنگی، خلاص کن.

«به امید ظهور یگانه مُنجی عالَم»

امان ز جمعۀ امروز و آه از فردا     بگو نتابد، خورشید و ماه، از فردا

دوباره چالۀ هجر تو پر نشد امروز     نگاه کن که نیفتم به چاه، از فردا

قسم به صبح سپیدی که باز بی تو گذشت     شود ز هجر تو روزم سیاه، از فردا

کنون که یاد تو هستم کسی حریفم نیست    دوباره بی تو شوم، بی سپاه از فردا

اگر گریختم از سایۀ تو تا امروز     بگیر باز مرا در پناه، از فردا

 

لطفاً برای مشاهدۀ سایر سفرنامه های من در استان خراسان رضوی، اینجا را کلیک نمایید.

لطفاً برای مشاهدۀ سایر سفرنامه های من در ایران، اینجا را کلیک نمایید.