بسم الله الرّحمن الرّحیم

«مَنْ ذَا الَّذِى يُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً فَيُضاعِفَهُ لَهُ أَضْعَافاً كَثِيرَةً وَاللَّهُ يَقْبِضُ وَيَبْصُطُ وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ.»‏

کیست که به خدا قرض نیکویى دهد، (و بدون منت، انفاق کند،) تا خداوند آن را براى او، چندین برابر کند؟ خداوند است که روزی بندگان را گاهی محدود و گاهی گسترده می سازد؛ (و این طور نیست که انفاق، باعث کمبود روزى کسى شود)؛ و سرانجام همه به سوی او باز می گردید.

سورۀ بقره - آیۀ245

نکاتی اجمالی در مورد آیه:

موضوع وام دادن به خدا، هفت بار در قرآن آمده است. در قرآن شرایطى را براى قرض‏ الحسنه بیان كرده است. از آن جمله:

الف) از مال حلال باشد.

ب) از مال سالم باشد.

ج) براى مصرف ضرورى باشد.

د) بى ‏منّت باشد.

ه) بى ‏ریا باشد.

و) مخفیانه باشد.

ز) با عشق وایثار پرداخت شود.

ح) سریع پرداخت شود.

ط) قرض دهنده خداوند را بر این توفیق شكرگزار باشد.

ی) آبروى گیرنده وام حفظ شود.

"قرض" در زبان عربى به معناى بریدن است و این كه به وام، قرض مى‏گویند، بخاطر آن است كه بخشى از مال بریده وبه دیگران داده مى‏شود تا دوباره باز پس گرفته شود.

خداوند به جاى فرمان به قرض دادن، سؤال مى ‏كند كه "كیست به خداوند قرض دهد"، تا مردم احساس اكراه و اجبار در خود نكنند، بلكه با میل و رغبت و تشویق به دیگران قرض دهند. از آن جا كه انسان، غریزۀ منفعت طلبى دارد، لذا خداوند براى تحریك انسان، از این غریزه استفاده كرده و مى‏فرماید: «فیضاعفه اضعافاً» خداوند، براى انفاق کنندگان، پاداش بسیار فراوانى قرار داده و انفاق در راه خدا، هم چون بذر مستعدى است که در زمینِ آماده شدۀ برای کشت، افشانده شود، و به وسیله باران هاى پى در پى آبیارى گردد، و ده ها و گاه صدها برابر، نتیجه دهد.

به جاى «قرض به مردم» فرمود: "به خداوند قرض دهید"،تا فقرا احساس كنند خداوند خودش را به جاى آنان گذاشته و احساس ضعف و ذلّت نكنند.

و در پایان آیه مى فرماید: «خداوند روزى بندگان را محدود و گسترده مى کند و همه شما به سوى او باز مى گردید.» این جمله اشاره به این نکته دارد که تصور نکنید انفاق و بخشش، اموال شما را کم مى کند، زیرا گسترش و محدودیتِ روزى شما، به دست خدا است و او توانائى دارد در عوض اموال انفاق شده، به مراتب بیش از آن را در اختیار شما قرار دهد، بلکه با توجه به ارتباط و به هم پیوستگى افراد اجتماع با یکدیگر، همان اموال انفاق شده در واقع به شما باز مى گردد.

این از نظر دنیا، و اما از نظر آخرت، فراموش نکنید که همه به سوى او باز مى گردید و پاداش هاى بزرگ شما در آن جا می باشد.

پیام های آیه:

كمك به خلق خدا، كمك به خداست. «یقرض اللّه» بجاى «یقرض الناس»

براى ترغیب مردم به كارهاى خیر، تشویق لازم است. «فیضاعفه اضعافاً كثیرة»

اگر ما گشایش و تنگ دستى را بدست خدا بدانیم، راحت انفاق مى‏كنیم. «واللّه یقبض و یبصط»

اگر بدانیم كه ما به سوى او باز مى‏گردیم و هرچه داده‏ایم پس مى‏گیریم، راحت انفاق خواهیم كرد. «الیه ترجعون»

 

 

پاییز روستای زشک(1)

طرقبه - خراسان رضوی

اجرای برنامه در آبان1395

روستای زشک، معروف ترین ییلاق اطراف مشهد به حساب می آید که با کوه های سر به فلک کشیده، باغات سرسبز و چشمه های روانش، گردشگران و مخصوصاً کوهنوردان را هر هفته به خود می بیند. این روستا در بخش شاندیز، قرار دارد و برای رفتن به آن جا، باید پس از عبور از شاندیز و روستای اردمه، وارد جادۀ پیچ در پیچ و سرسبز این روستا شد. جادۀ این روستا، بسیار با صفا است و رستوران های بسیار زیادی را در خود جای داده است.

من برای عکاسی از مناظر پاییزی این روستا، در یک برنامۀ یک روزه، به آن جا رفتم و قسمتی از طبیعت پاییزی این روستا را ثبت کردم. به علت گستردگی منطقه، قطعاً نیاز است که حداقل سه یا چهار برنامه به این روستا آمد، تا تمامی طبیعت آن، به تصویر کشیده شود. این تصاویر زیبا را به مردم روستای زشک، تقدیم می کنم.

پاییز روستای زشک


موقعیت روستای زشک بر روی نقشه

روستای زشکپاییز روستای زشکپاییز روستای زشکطبیعت روستای زشکطبیعت روستای زشکطبیعت روستای زشک


اکنون که در اوایل پاییز قرار داریم، فصل برداشت سیب در این منطقه رسیده است و اهالی روستا، آن ها را می چینند.

باغ سیب زشکسیب زشکسیب زشکسیب زشکروستای زشکروستای زشکروستای زشکگردشگری شاندیزگردشگری شاندیزگردشگری شاندیزجاذبه های طبیعی شاندیزپاییز خراسان رضویپاییز خراسان رضویییلاقات مشهدجاذبه های توریستی مشهدمکان های دیدنی شاندیزمکان های دیدنی شاندیزمکان های دیدنی شاندیزدیدنی های شاندیزدیدنی های شاندیزدیدنی های شاندیزگردشگری خراسان رضویگردشگری خراسان رضویجاذبه های گردشگری خراسان رضویجاذبه های گردشگری خراسان رضویجاذبه های طبیعی خراسان رضویجاذبه های طبیعی خراسان رضویتصاویر پاییزی خراسان رضویتصاویر پاییزی خراسان رضویطبیعت خراسان رضویطبیعت خراسان رضویدیدنی های خراسان رضویدیدنی های خراسان رضویمکان های دیدنی خراسان رضویمکان های دیدنی خراسان رضویروستای زشکعکاسی از زشکعکس پاییزجاذبه های توریستی خراسان رضویآبشار زشکروستای زشکروستای زشککوهپایه های بینالودسیب زشکباغات روستای زشکجاده پاییزیجاده و پاییزروستای زشکمعرفت کردگارسایت گردشگری معرفت کردگارروستای حنطهروستای زشکسیب روستای زشکپاییز هزار رنگروستای زشکعکس پاییزیعکس پاییزیپاییزپاییزفصل پاییزفصل پاییزپاییز روستای زشکپاییز روستای زشکپاییز در ایرانپاییز در ایرانپاییز ایرانپاییز ایرانروستاهای شاندیزروستاهای خراسان رضویروستاهای خراسان رضویپاییز هزار رنگهرنگ های پاییزیطبیعت روستای زشکطبیعت روستای زشکطبیعت روستای زشکعکاسی پاییزیزشکزشک

جهت بازدید از سایر سفرنامه های من در شاندیز، اینجا را کلیک نمایید.

جهت بازدید از سایر سفرنامه های من در استان خراسان رضوی، اینجا را کلیک نمایید.

جهت بازدید از سایر سفرنامه های من در سراسر ایران، اینجا را کلیک نمایید.

و اما در پایان...

جهان بینی اسلامی آفرینش:   نقش نا ملایمات و تفاوت ها در جهان

در یک تابلوی نقاشی حتماً باید سایه روشن های گوناگون و رنگ آمیزی های مختلف وجود داشته باشد؛ در نقاشی کردن، یک رنگ بودن و یکسان بودن صحیح نیست. اگر بنا شود تمام صفحۀ تابلو، یک جور و یک نواخت باشد، دیگر تابلویی وجود نخواهد داشت.

وقتی که جهان را جمعاً مورد نظر قرار دهیم، ناچاریم بپذیریم که در نظام کل و در توازن عمومی، وجود پستی ها و بلندی ها، فراز ها و نشیب ها، همواری ها و نا همواری ها، تاریکی ها و روشنایی ها، رنج ها و لذت ها، موفقیت ها و نا کامی ها همه و همه لازم است.

جهان چون چشم و خط و خال و ابروست    که هر چیزش بجای خویش، نیکو است

اساساً اگر اختلاف و تفاوت وجود نداشته باشد، از کثرت و تنوع خبری نخواهد بود و موجودات گوناگون وجود نخواهد داشت؛ در این صورت دیگر مجوعه و نظام، مفهومی ندارد. اگر بنا بود در جهان، تفاوت و اختلاف نباشد، لازم بود سراسر جهان و هستی، از یک مادۀ ساده و بسیطی همچون کربن، تشکیل شده باشد. شکوه و زیبایی جهان، در تنوع پهناور و اختلاف های رنگارنگ آن است.

قرآن کریم وجود اختلاف ها را از آیات و نشانه های قدرت حکیم و حاکم لایزال می شمارد. از قبیل اختلاف رنگ ها، اختلاف زبان ها، اختلاف شب و روز، اختلاف انسان ها و... .

پس باید دانست که برخی از نا ملایمات همچون سرما، گرما، تشنگی و گرسنگی و خطرات حیوانات گزنده و درنده، هرچند در برخی از مواقع مشکل ساز می شود، اما در یک نگاه علمی و کلان می بینیم که وجود تک تک آن ها برای تکامل جهان و هستی، لازم و حیاتی است.

عدل الهی - شهید آیت الله مطهّری

فرازی از دعای جوشَن کبیر که خداوند را معرّفی و توصیف می نماید: (کتاب مفاتیحُ الجِنان)

«یا نِعمَ النَّصیر»:   ای خدایی که یاور ما هستی و چه خوب است که تو یاور ما باشی.

«یا حَبیبَ التَّوّابین»:   ای خدایی که دوست توبه کاران هستی.

فرازی از کتاب صَحیفۀ سجّادیّه که مناجات امام سجّاد(علیه السّلام) با خداوند می باشد:

«ألّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِه، وَ لا تَرفَعنی فِی النّاسِ دَرَجَةً إلّا حَطَطتَنی عِندَ نَفسی مِثلَها، وَ لا تُحدِثُ لی عِزّاً ظاهِراً إلّا أحدَثتَ لی ذِلَّةً باطِنَةً عِندَ نَفسی بِقَدَرِها».

خدایا، بر محمد و آل محمد درود فرست و رتبه و جایگاه مرا در مردم آن چنان بالا نبر که موجب غرورم شود؛ و نیز عزت ظاهری مرا در مردم آن چنان بالا نبر که منجر شود تواضعم نسبت به آن ها از بین برود.

"به امید ظهور یگانه منجی"

آنکس که سال ها، طلب کارمان شده     به خدا در وقت مشکلات، خودش یار ما شده

هر جا قرار بود بیفتیم به قعر چاه     خیر دعای یار، نگهدار ما شده

عمری است پای غفلت ما غصه می خورد     با او چه کرده ایم، گرفتار ما شده

رحمت بر آن طبیب، که حالش به حال ما است     دل بی قرار این دلِ بیمار ما شده

یک روز فکر توبه و روزی پیِ گناه     این سرنوشت حال اسف بار ما شده

ما که براش مَحرم اسرار نیستیم     اما همیشه مَحرَم اسرار ما شده