بسم الله الرّحمن الرّحیم

... أَفَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتَبِ وَتَكْفُرُونَ بِبَعْضٍ فَمَا جَزَآءُ مَنْ يَفْعَلُ ذَ لِكَ مِنْكُمْ إِلَّا خِزْىٌ فِى الْحَيَو ةِ الدُّنْيَا وَيَوْمَ الْقِيَمَةِ يُرَدُّونَ إِلَى أَشَدِّ الْعَذَابِ وَمَا اللَّهُ بِغَفِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ‏.

آیا به بعضى از دستورات كتاب آسمانى ایمان مى‏آورید وبه برخى دیگر كافر مى‏شوید؟ پس جزاى هر كس از شما كه این عمل را انجام دهد، جز رسوایى در این جهان، چیزى نخواهد بود و روز قیامت به سخت‏ترین عذاب بازبرده شوند و خداوند از آنچه انجام مى‏دهید، غافل نیست.

سورۀ بقره؛ آیۀ85

نکاتی اجمالی در مورد آیه:

برخورد گزینشی و تبعیض در احکام خدا و انگیزه آن:

قرآن مجید، یهود را در برابر اعمال ضد و نقیض و تبعیضشان در میان احکام خدا شدیداً مورد سرزنش قرار داده و به اشد مجازات تهدید مى کند، به خصوص این که آنها احکام کوچکتر را عمل مى کردند، اما در برابر احکام مهم تر یعنى قانون تحریم ریختن خون یکدیگر و آواره ساختن هم مذهبان از خانه و دیارشان، مخالفت مى کردند.

در حقیقت آنها تنها براى دستوراتى ارج و بها قائل بودند که از نظر زندگى دنیا به نفعشان بود، آنجا که منافعشان اقتضا مى کرد خون یکدیگر را مى ریختند اما چون احتمال اسارت، براى همگى وجود داشت به منظور نجات از اسارت احتمالى آینده، از دادن فدیه براى آزاد ساختن اسیران مضایقه نداشتند.

اصولاً عمل کردن به دستوراتى که به سود انسان است نشانه اطاعت از فرمان خدا محسوب نمى شود; زیرا انگیزه آن فرمان خدا نبوده، بلکه حفظ منافع شخصى بوده است، زمانى فرمانبردار از عاصى و گنهکار شناخته مى شود که عمل به دستور بر خلاف منافع شخصى باشد، آنها که از چنین قانونى پیروى کنند، مؤمنان راستین هستند و آنها که تبعیض کنند سرکشان واقعى مى باشند، بنابراین، تبعیض در اجراى قوانین، نشانه روح تمرّد و احیاناً عدم ایمان است.

و به تعبیر دیگر، اثر ایمان و تسلیم، آنجا ظاهر مى شود که قانونى بر ضد منافع شخصى انسان باشد و آن را محترم بشمرد، و گرنه عمل به دستورات الهى در آنجا که حافظ منافع انسان است نه افتخار است و نه نشانه ایمان، و لذا، همیشه از این طریق مؤمنان را از منافقان مى توان شناخت، مؤمنان در برابر همه قوانین الهى تسلیم اند و منافقان طرفدار تبعیض.

و همان طور که قرآن مى گوید: نتیجه این عمل، رسوائى، ذلت و بدبختى است، ملتى که جز به جنبه هاى مادى دین، آن هم فقط از دریچه منافع شخصى و خصوصى، نمى اندیشد دیر یا زود در چنگال ملتى قوى پنجه اسیر مى گردد، از اوج عزت به زیر مى آید و در جوامع انسانى رسوا مى گردد.

این از نظر دنیا، و اما از نظر آخرت، همان گونه که قرآن مى گوید، شدیدترین مجازات در انتظار این گونه تبعیض گران است.

البته این قانون، مخصوص بنى اسرائیل نبوده براى همگان و براى ما مسلمانان امروز نیز ثابت است، و چه بسیارند تبعیض گران، و چه بدبخت و رسوایند این گروه. مثلاً برخی به نماز، اهمیّت می دهند، اما مسئله حجاب را نادیده می گیرند.

 

 

پاییز روستای جاغرق(2)

طرقبه - خراسان رضوی

اجرای برنامه در آبان1393

در برنامۀ گذشتۀ پاییزی روستای جاغرق، بخشی از طبیعت این روستا، به دلیل کمبود زمان، فرصت عکاسی، از آن نشد که در این برنامه، ما به قسمت کمتر دیده شدۀ طبیعت روستای جاغرق می پردازیم.

تصاویر طبیعت روستای جاغرق

 

 

تصاویر طبیعت روستای جاغرق

 

 

طبیعت روستای جاغرق

 

 

جغرافیای روستای ازغد

 

 

طبیعت استان خراسان رضوی

 

 

طبیعت استان خراسان رضوی

 

 

تصاویر طبیعت استان خراسان رضوی

 

 

تصاویر طبیعت استان خراسان رضوی

 

 

برگ چنار

 

 

مناطق زیبای استان خراسان رضوی

 

 

مناطق زیبای استان خراسان رضوی

 

 

مناطق گردشگری استان خراسان رضوی

 

 

مناطق گردشگری استان خراسان رضوی

 

 

جاذبه های طبیعی خراسان رضوی

 

 

جاذبه های طبیعی خراسان رضوی

 

 

جاذبه های طبیعی استان خراسان رضوی

 

 

جاذبه های طبیعی استان خراسان رضوی

 

 

اماکن گردشگری استان خراسان رضوی

 

 

رودخانه جاغرق

 

 

باغات روستای جاغرق

 

 

باغات روستای جاغرق

 

 

دیدنی های استان خراسان رضوی

 

 

رودخانه روستای جاغرق

 

 

رودخانه روستای جاغرق

 

 

رودخانه های بینالود

 

 

رودخانه های رشته کوه بینالود

 

 

رودخانه های طرقبه

 

 

رودخانه های خراسان رضوی

 

 

دره روستای جاغرق

و اما در پایان...

امام صادق(علیه السّلام) فرمود: خداوند متعال، پیامبر خود را به خصلت های بزرگوارانۀ اخلاق، ویژه داشت. پس سعی کنید که خود را بیازمائید که اگر آن خصلت ها در شما بود، خداوند را سپاس گویید و از او بخواهید که بر آن ها بیفزاید.

آن ده خصلت، عبارتست از: یقین، قناعت، صبر و شکیبائی، شکر و سپاسگزاری، خشنودی و رضایت از قسمت و روزیِ خویش، نیک خویی و خوش اخلاقی، سخاوت و بخشندگی، غیرت، شجاعت و دلاوری، مروّت و انسانیّت.

فرازی از دعای جوشَن کبیر که خداوند را معرّفی می نماید: (کتاب مَفاتیحُ الجِنان)

یاذَاالأمنِ وَالأمان:  ای خدایی که به بندگانت امان می دهی.

یاذَاالرَّحمَةِ وَالرِّضوان:  ای خدایی که صاحب مهر و رحمت هستی و از بندگانت، رضایتمندی.

فرازی از کتاب صَحیفه سجّادیّه که مناجات امام سجّاد(علیه السّلام) با خداوند می باشد:

ذَلَّت لِقُدرَتِکَ الصَّعابُ، وَتَسَبّبَت بِلُطفِکَ الأسبابُ، وَجَرَی بِقُدرَتِکَ القَضاءُ، وَمَضَت عَلَی إرادَتِکَ الأشیاءُ.

ای پروردگار؛ فراز و نشیب های درشت و ناهموار و خسته کنندۀ زندگی، در نزد تو و قدرتت هموار می گردد و به لطف تدبیر تو، اسباب هرچیز فراهم می گردد. قضا و قدر به نیرویتو جاری است و همه چیز، مطابق ارادۀ تو در جریان است.