بسم الله الرّحمن الرّحیم

«هَاأَنْتُمْ أُوْلَآءِ تُحِبُّونَهُمْ وَلَا يُحِبُّونَكُمْ وَتُؤمِنُونَ بِالْكِتَابِ كُلِّهِ وَإِذَا لَقُوكُمْ قَالُواْ ءَامَنَّا وَإِذَا خَلَوْاْ عَضُّواْ عَلَيْكُمُ الْأَنَامِلَ مِنَ الْغَيْظِ قُلْ مُوتُواْ بِغَيْظِكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ بِذَاتِ الْصُّدُورِ. إِنْ تَمْسَسْكُمْ حَسَنَةٌ تَسُؤْهُمْ وَإِنْ تُصِبْكُمْ سَيِّئَةٌ يَفْرَحُواْ بِهَا وَإِنْ تَصْبِرُواْ وَتَتَّقُواْ لَا يَضُرُّكُمْ كَيْدُهُمْ شَيْئاً إِنَّ اللَّهَ بِمَا يَعْمَلُونَ مُحِيطٌ.»

آهای مسلمانانی که با یهودیان و مسیحیان، دوستی می کنید، بدانید که آن ها شما را دوست ندارند؛ آن ها وقتی با شما روبه رو می شوند، به دروغ می گویند: «خدا و آیه هایش را قبول داریم.»، اما وقتی با خودشان هستند، از عصبانیت، انگشتانشان را می گزند و خدا به خوبی می داند که در دل آن ها چه می گذرد.این دشمنان شما، چنین خصوصیتی دارند که اگر کمترین خیری به شما برسد، ناراحت می شوند و به عکس، اگر حادثۀ تلخی برایتان اتفاق بیفتد، کِیف می کنند. ای مسلمان ها، این را بدانید که اگر در برابر سختی ها، صبر کنید و تقوا پیشه کنید و مراقب اوضاع باشید، توطئه های آن ها، آسیبی به شما نمی رساند، چون خدا به رفتارشان احاطه دارد.

سورۀ آل عمران - آیات119 و120

نکاتی اجمالی در مورد آیه:

این آیه، راه شناختِ دوست و دشمن را بیان مى‏كند، كه بهترین راه آن، توجّه به روحیات و عكس ‏العمل آن ها، در مواقع كامیابى و یا ناكامى مسلمانان است. در سیاست خارجى نیز توجّه به محكوم كردن‏ ها، تأییدها، تبریک و تكذیب‏ها، و انواع كمک ها و تبلیغات، لازم است. در آیات قبل، به مسلمانان سفارش نمود كه نه همراه دشمنان شوند و نه با آن ها، دوستی کنند. این آیه مى‏ فرماید: این برخورد ممكن است تاوان سختى داشته باشد و آنان بر علیه شما توطئه كنند. در امنیت بودن مسلمانان در برابر نقشه هاى شوم دشمنان، مشروط به استقامت، هوشیارى و داشتن تقوا است، و تنها در این صورت است که امنیت آن ها تضمین گردیده است.

پیام های آیه:

تشخیص روحیات دشمن و انگیزه‏هاى حقیقى خود، بسیار دقیق است. به همین جهت در صدر آیه، كلمۀ «ها» براى هشدار و تنبیه آمده است.

به هرکسی که اظهار ایمان می کند، اطمینان نكنید. «قالوا امنّا و اذاخلوا...»

گمان نكنید محبّت شما به دشمن کینه توز، او را نسبت به شما دلگرم مى‏ كند. «تحبّونهم... عضّواعلیكم الانامل من الغیظ»

دشمن نسبت به شما غضب ندارد بلکه غیظ دارد. غیظ در مواردى به كار مى ‏رود كه ظرف انسان از غضب پر شده باشد. «من الغیظ»

یكى از امدادهاى الهى، افشاى روحیه‏ هاى دشمن براى مسلمانان است، تا اغفال نشوند و هوشیار باشند. «وما تخفى صدورهم اكبر... و اذا خَلوا عضّوا علیكم الانامل...»

دشمنان خود را تحقیر كنید. «موتوا بغیظكم»

گاهى مسائل روانى چون حسد و كینه، انسان را تا سرحد مرگ پیش مى‏برد. «موتوا بغیظكم»

برخورد اسلام، با منافقانِ موذى، شدیدتر از كافران یكرنگ است. «اذا لقوكم قالوا آمنّا... موتوا بغیضكم»

گاهى اعلان نفرت و نفرین لازم است. كافران كینه ‏توز و منافقان حیله‏ گر، شایستۀ نابودى هستند. «موتوا بغیظكم»

خداوند به اسرار دل ها، آگاه است. «علیم بذات الصدور»

حسادتِ دشمنان، به قدرى است كه اگر اندک خیرى به شما برسد، ناراحت مى ‏شوند. «ان تمسسكم حسنة تسؤهم»

صبر و تقوا، راه نفوذ دشمن را می بندد. «ان تصبروا و تتّقوا لایضرّكم»

در برابر حسودانى كه از رشد ما ناراحتند، چاره اى جز صبر و تقوا نیست. «ان تصبروا و تتّقوا لایضرّكم»

 

 

پیمایش روستای حصارگلستان به روستای کلاته آهن

طرقبه - استان خراسان رضوی

زمان اجرای برنامه: اردیبهشت1396

 این برنامه: اکتشافی (اکسپدیشن دره نوردی)

در حالی که فصل بهار، فرا رسیده و طبیعت را حیاتی نو بخشیده است، ما نیز بی کار، ننشسته و از این فرصت خدادادی، نهایت استفاده را می بریم و با اجرای یک برنامۀ دره نوردی یک روزه، از نمایشگاه خیره کنندۀ الهی، دیدن می کنیم.

ما در این برنامۀ اکتشافی، مسیر رودخانۀ حصارگلستان به روستای کلاته آهن را پیمایش می کنیم و مجدداً از مسیر رودخانه، بازمی گردیم که در مجموع، 25کیلومتر، مسافت پیمایش کل مسیر شد و زمان برنامه نیز، به 9ساعت رسید. پیمایش طاقت فرسای این دره، بخاطر وجود برخی از ساخت و سازها و باغات، در بسیاری از مقاطع، از داخل آب رودخانه انجام می پذیرفت که همین موضوع، کار اجرای برنامه را، بسی سخت تر و دشوار تر می کرد. همچنین درجۀ پایین آب رودخانه، اجازۀ توقف بیش از اندازه در داخل آب را، نمی داد. حرکت ما در مسیر رفت، برخلاف جهت رودخانه و در مسیر بازگشت، در جهت حرکت رودخانه بود. در این برنامه، مناظر بسیار زیبای کمتر دیده شده ای را مشاهده کردیم که طبیعت بهاری این منطقه، برای ما به ارمغان داد. شما نیز از تماشای تصاویر فرح بخش آن، لذت ببرید.

این رودخانه، یکی از ده ها رودخانه ایست که از ارتفاعات رشته کوه بینالود، سرچشمه می گیرد و پس از عبور از روستاهای ازغد، کلاته آهن و حصارگلستان، وارد بند گلستان می شود. هر سه روستا، در بخش طرقبه، قرار داشته و جزء روستاهای ییلاقی و گردشگری منطقه به حساب می آیند.

روستای حصار گلستان


مسیر پیمایش شده، با رنگ سبز، مشخص شده است.

روستای حصار گلستانروستای حصار گلستانروستای حصارگلستانروستای حصارگلستانروستای حصارگلستانحصارگلستانحصارگلستانحصارگلستانحصار گلستانحصار گلستان


برای پیمایش این رودخانۀ پرآب، مجبوریم بارها و بارها، به آب بزنیم؛ آن هم خلاف جهت آب.

حصار گلستاناکتشافیاکتشافیاکتشافیبرنامه اکتشافیبرنامه اکتشافیبرنامه اکتشافیدره نوردیدره نوردیدره نوردیدره پیماییدره پیماییدره نوردی در طرقبهدره پیمایی در طرقبهدره پیمایی در طرقبهدره پیمایی در خراسان رضویدره پیمایی در خراسان رضویدره پیمایی در استان خراسان رضویدره پیمایی در استان خراسان رضویدره پیمایی در استان خراسان رضویدره نوردی در استان خراسان رضویدره نوردی در استان خراسان رضویدره نوردی در خراسان رضویاکسپدیشن دره نوردیاکسپدیشن دره نوردیاکسپدیشن دره نوردیاکسپدیشن دره پیماییاکسپدیشن دره پیماییاکسپدیشن دره پیماییطرقبهطرقبهطرقبهطبیعت طرقبهطبیعت طرقبهطبیعت طرقبهدیدنی های طرقبهدیدنی های طرقبهدیدنی های طرقبهکوچه باغ های طرقبهکوچه باغ های طرقبهکوچه باغ های طرقبهییلاق های طرقبهییلاق های طرقبه


...و پیکانی که حریف جریان شدید آب، نشده است.

ییلاقات طرقبهگردشگری طرقبهگردشگری طرقبهگردشگری طرقبهجاذبه های طبیعی طرقبه


پس از سه ساعت پیمایش، تازه به محدودۀ روستای کلاته آهن می رسیم و برای رسیدن به روستا، باید یک ساعت دیگر، پیمایش کنیم.

جاذبه های طبیعی طرقبهجاذبه های طبیعی طرقبهجاذبه های گردشگری طرقبهجاذبه های گردشگری طرقبهجاذبه های گردشگری طرقبه


دورنمای روستای کلاته آهن

روستای کلاته آهنروستای کلاته آهن


در روستای کلاته آهن، جهت استراحت و صرف ناهار، یک ساعت توقف کرده و سپس از همان مسیری که آمدیم، بازمی گردیم.

روستای کلاته آهنطبیعت کلاته آهنکلاته آهنکلاته آهندیدنی های استان خراسان رضویدیدنی های استان خراسان رضویدیدنی های خراسان رضویطبیعت خراسان رضویطبیعت استان خراسان رضویطبیعت استان خراسان رضوی


از این جا به بعد، محدودۀ روستای کلاته آهن، تمام می شود و ما وارد محدودۀ روستای حصار گلستان می شویم.

اماکن توریستی استان خراسان رضویاماکن توریستی استان خراسان رضویاماکن توریستی خراسان رضویاماکن توریستی خراسان رضویجاهای دیدنی استان خراسان رضویجاهای دیدنی استان خراسان رضویجاهای دیدنی خراسان رضوی

امیدوارم از این تصاویری که در این برنامۀ خسته کننده و نفس گیر، گرفته ام، لذت برده باشید.

و اما در پایان...

پیامبر اکرم(صلّی الله علیه وآله) فرمودند:

دل بستگی به دنیا، بر پریشانی و غصه و اندوه، می افزاید و دل نبستن به دنیا، دل و تن را آسوده سازد.

فرازی از دعای جوشَن کبیر که در آن، خداوند را معرّفی و توصیف می نماید: (کتاب مفاتیحُ الجِنان)

«یا مَن یَخلُقُ ما یَشاء»:  ای خدایی که هرچه را که بخواهد، می آفریند.

«یا مَن یَفعَلُ ما یَشاء»:  ای خدایی که هرکاری را که بخواهد انجام دهد، انجام می دهد.

فرازی از کتاب صَحیفۀ سجّادیّه که مناجات امام سجّاد(علیه السّلام) با خداوند می باشد:

«ألّلهُمَّ صَلِّی عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِه؛ وَ ارزُقنی الرَّغبَةَ فِی العَمَلِ لَکَ لِآخِرَتی حَتّی أعرِفَ صِدقَ ذَلِکَ مِن قَلبی، وَ حَتّی یَکونَ الغالِبُ عَلَیَّ الزُّهدَ فی دُنیایَ، وَ حَتّی أعمَلَ الحَسَناتِ شَوقاً، وَ آمَنَ مِنَ السَّیِّئاتِ فَرَقاً وَ خَوفاً، وَ هَب لی نوراً أمشی بِهِ فی النّاس، وَ أهتَدی بِهِ فی الظُّلُماتِ، وَ أستَضیئُ بِهِ مِنَ الشَّکِّ وَ الشُّبُهات.»  دعای22 - شمارۀ8

خداوندا، بر محمد(ص) و آل او درود فرست؛ و مرا رغبت و شوقی عطا کن، که برای آبادانی آخرت خود، بکوشم، رغبت و شوقی که در دلم عجین گردد و مرا نسبت به دنیا، بی میل و بی رغبت، گرداند؛ خدایا چنان کن که هر عمل نیک را، از روی شوق، به جا آورم و از گناهان و اعمال زشت، بترسم و سمت آن نروم؛ و نیز مرا روشنایی ده که بتوانم در تاریکی ها، قدم بردارم و از راهم، منحرف نشده و وارد گرداب شبهات نگردم.

«به امید ظهور یگانه مُنجی عالَم»

پای دعایم با گنه زنجیر گشته     آقا بیاهایم چه بی تأثیر گشته

من خواب دیدم ماه، پشت ابر مانده     خوابم به هِجر روی تو تعبیر گشته

هر جمعه که خورشید در حال غروب است     در چشم من غمگین ترین تصویر گشته

لیلای من کم کم تو را افسانه خوانند     مجنون به راه عشق تو تحقیر گشته

آقا بیا تا عشق، رنگ و بو بگیرد     دنیا بدون روی تو دلگیر گشته

از نوجوانی انتظارت را کشیدم     حالا دگر چشم انتظارت پیر گشته

ترسم که من هم با غم هجرت بمیرم     از بس که در امر فرج تأخیر گشته

امروز دنیا در پی موعود باشد     شکر خدا عشق تو عالم گیر گشته

 

لطفاً برای مشاهدۀ سایر سفرنامه های من در استان خراسان رضوی، اینجا را کلیک نمایید.

لطفاً برای مشاهدۀ سایر سفرنامه های من در ایران، اینجا را کلیک نمایید.

 برای مشاهدۀ صفحۀ درباره من، اینجا را کلیک نمایید.